Dlaczego puszki są okrągłe, a nie kwadratowe? Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż może się wydawać. Wbrew pozorom nie tylko dlatego, by można było wygodnie je trzymać. Puszki są okrągłe, a właściwie cylindryczne, z kilku ważnych powodów.

Dlaczego puszki Coca-Cola są okrągłe?

Aby móc je produkować

Puszki wykonane są z kawałka stalowej lub aluminiowej blachy, która zwijana jest w cylinder. Przy takiej metodzie produkcji trudno jest uzyskać kąty czy narożniki. Oczywiście jest to możliwe, jednak wymaga użycia większej ilości surowca i to na całej powierzchni opakowania, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne.

Aby ułatwić druk

Po wyprodukowaniu puszki są lakierowane i nakładany jest na nie druk. Cała puszka zadrukowywana jest poprzez przyłożenie jej do rolki drukarskiej. Podczas gdy nałożenie farby na cylinder wymaga jednego ruchu, to ta sama czynność w przypadku prostokąta wymaga aż czterech (dla każdego boku). Zadrukowywanie prostokątnych opakowań jest więc bardziej czasochłonne i droższe niż cylindrycznych.

Aby je napełnić

Na linii produkcyjnej, przy napełnianiu napojem, cylindryczne opakowania sprawdzają się o wiele lepiej niż prostokątne. Te ostatnie wymagają bardziej uważnej kontroli, przesuwają się wolniej, przy większej prędkości pracy częściej wypadają z szyn i ulegają uszkodzeniom.

Aby opakowanie wytrzymało ciśnienie

Zawartość dwutlenku węgla sprawia, że w puszce panuje spore ciśnienie. Cylindry są bardziej odporne na jego oddziaływanie niż na przykład opakowania prostokątne. Wzmocnienie kwadratowej puszki wymagałoby użycia większej ilości surowca. A to nie jest przyjazne ani dla środowiska, ani dla portfela.

Aby zaoszczędzić surowiec

Za przykład może posłużyć puszka o pojemności 330 ml, która potrzebuje 310 cm2 surowca. Wyprodukowanie prostokątnego pudełka o tej samej pojemności wymaga już 340 cmsurowca, czyli aż o 10% więcej. Przy większej skali produkcji to naprawdę robi różnicę.  

 

Źródło: Coca-Cola Journey