19 września w Dubrowniku zostały wręczone nagrody Pro Carton/ECMA Awards 2013, przyznawane za wyjątkowe opakowania stworzone na bazie kartonu. Wśród wyróżnionych znaleźli się użytkownicy materiałów kartonowych firmy Stora Enso. Unikalne pudełko na szampan Moët & Chandon otrzymało główną nagrodę – „Carton of the Year 2013” – zaś kolejni użytkownicy podłoży Stora Enso triumfowali w trzech innych kategoriach.

Klienci firmy Stora Enso z nagrodami Pro Carton/ECMA 2013
Jury konkursowe przyznało tytuł „Carton of the Year 2013” („Karton Roku 2013”) specjalnemu, podwójnemu opakowaniu, które nawet przez dwie godziny utrzymuje właściwą temperaturę szampana. Rozwiązanie to, opracowane dla Moët & Chandon przez firmę Van Genechten, pozwala na zastąpienie kartonem metalu czy plastiku, tradycyjnie stosowanych do schładzania butelek. Zdaniem jury na szczególną uwagę zasługuje projekt graficzny i strukturalna forma pudełka, które tworzą niemal idealną harmonię. Do produkcji opakowania wykorzystano dwa gatunki tektury o metalizowanej powierzchni, zaś jego wierzchnia strona została wykonana z kartonu Stora Enso Ensocoat.

W uzasadnieniu jury można przeczytać m.in.: „Projekt ten przełamuje pewien stereotyp, gdyż opakowanie jest znacznie mniejsze niż tradycyjne opakowania na szampan. Widoczna jest tylko szyjka butelki, podczas gdy jej niższa część jest zasłonięta kartonem, który spełnia funkcję ochronną i zapewnia całości atrakcyjny wygląd. Co więcej, karton może być przechowywany w lodówce, a po wyjęciu z niej utrzymuje butelkę w chłodzie”.

Zwycięzcy w trzech innych kategoriach
Firma Stora Enso dostarczyła materiały wykorzystane przy produkcji prac nagrodzonych w trzech innych kategoriach: dla najbardziej innowacyjnego rozwiązania, w kategorii opakowań farmaceutycznych oraz produktów gotowych do sprzedaży i prezentacji.

Sukces w tak zróżnicowanych kategoriach oraz wszechstronność nagrodzonych rozwiązań opakowaniowych odzwierciedlają potencjał jaki drzemie w naszym szerokim portfolio produktów. Możemy dzięki nim zaproponować bazujące na wieloletnim doświadczeniu rozwiązania, wspierając właścicieli marek i producentów, którzy myślą o zmianie podejścia do stosowanych obecnie opakowań – mówi Öystein Aksnes, dyrektor w segmencie opakowań Stora Enso. – Podczas gdy pudełko do szampana stanowi przykład wysublimowanego zastosowania kartonu do produktu najwyższej klasy, zabezpieczone przed niepowołanym użyciem przez dzieci opakowanie gum Nicorette, nagrodzone w kategorii opakowań farmaceutycznych, obrazuje jak nasze doświadczenie w zakresie zaawansowanych materiałów polimerowych można wykorzystać do stworzenia innowacyjnego i funkcjonalnego rozwiązania”.

Opakowanie gum Nicorette wyprodukowane przez A&R Carton dla firmy McNeil, bazuje na specjalnej, odpornej na rozerwanie odmianie kartonu Ensocard. Celem było stworzenie rozwiązania niedostępnego dla dzieci, z funkcją ochronną i dostosowanego do w pełni automatycznej obróbki. W uzasadnieniu jury, dotyczącym tej nagrody, można przeczytać: „Jest to logicznie zaprojektowany, tworzący spójną całość produkt, który może być pakowany z wysoką prędkością, a przy tym oferuje wysokiej jakości grafikę, przyciągającą uwagę potencjalnych nabywców”.

Nagrodę za „Najbardziej innowacyjny karton” uzyskał Deltaclip – bazujące na kartonie rozwiązanie w zakresie powszechnie stosowanych na całym świecie spinaczy do papieru. Stworzone wspólnie przez firmy Schut Hoes Cartons i Deltaclip International, zapewnia identyczną funkcjonalność i porównywalny poziom kosztów, lecz do jego wykonania wykorzystano wyłącznie proekologiczny, odnawialny karton Ensocoat 2S.W kategorii „Produktów gotowych do sprzedaży i prezentacji” zwyciężył CoverIt, przeznaczony dla sklepów oferujących materiały dekoracyjne. Produkt ten powstał w firmie Lucaprint, która do drukowania w technice offsetowej i laminowania zastosowała stworzony przez Stora Enso karton CKB.Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com