Tetra Pak wpuściła na rynek maszynę napełniającą do kartonowych opakowań. Do zachowania sterylizacji materiału wykorzystana została wiązka elektronów. Platforma Tetra Pak E3 została po raz pierwszy zaprezentowana w Sao Paulo w Brazylii podczas Międzynarodowych Targów Fispal Tecnologia.

Nowa maszyna do opakowań kartonowych od Tetra Pak

Nowa maszyna umożliwia napełnianie nawet 40 tysięcy opakowań w ciągu godziny. Obecnie wykorzystywana Tetra Pak A3/Speed generuje znacznie wyższe koszty produkcji. Wprowadzenie Tetra Pak E3 spowoduje zwiększenie możliwości maszyny w zakresie jej elastyczności oraz zmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Główną innowacyjną cecha sprzętu jest technologia sterylizacji eBeam. Zamysł powstał podczas współpracy z firmą technologiczną wysokoprądową i wysokopróżniową Comet. Proces sterylizacji możliwy jest dzięki wiązce elektronów skierowanych na kartonową powierzchnię. W ten sposób materiał przechodzący przez maszynę napełniającą pozbywa się bakterii i mikroorganizmów. Nowa maszyna zostala okrzyknięta innowacją zapowiadającą nadejście nowej ery w świecie kartonowych opakowań do żywności. W ten sposób wszystkie kwestie związane z produkcją zyskają na wydajności i efektywności linii napełniających.

Dotychczasowym rozwiązaniem w procesie sterylizacji było wykorzystanie nadtlenku wodoru. Technologia eBeam w Tetra Pak E3 znacznie przyspieszyła napełnianie kartonów. Z nową maszyną możliwe jest napełnianie nawet 11 opakowań na sekundę. Zwiększenie wydajności pozwala producentom na zmniejszenie kosztów produkcji nawet o 20%. Innowacje poprawiły także parametry środowiskowe. Technologia eBeam ułatwia recykling wody, zmniejsza zużycie energii i ilość odpadów. Maszyna Tetra Pak E3/CompactFlex pozwala na wytwarzanie zarówno produktów pasteryzowanych, jak i tych o wydłużonym terminie przydatności do spożycia. Sprzęt używany będzie wielu firmach mleczarskich na całym świecie. Nowa platforma pojawi się w sprzedaży w przyszłym roku. Urządzenie będzie produkować opakowania Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką LightCap 30. Tetra Pak ma w planach stworzenie także innych wersji tej platformy: Tetra Pak E3/CompactFlex Extended Shelf Life, Tetra Pak E3/Speed Portion Packages oraz Tetra Pak E3/Flex Extended Shelf Life. 

Źródło: Tetra Pak