Chińscy i irlandzcy naukowcy wynaleźli nowy sposób na przedłużenie świeżości owoców.

Na razie kiwi. Każdy świeży owoc zanurzają w mieszaninie białka soi, kwasu stearynowego i pullulanu - wielocukru produkowanego przez pewien rodzaj grzyba. To właśnie on sprawia, że cała mieszanina przylega do skórki owocu niczym druga skóra. A przy tym, ponieważ "zawiera wyłącznie naturalne składniki", można by bez szkody dla zdrowia zjeść ją razem z owocem. Gdyby nie to, że kiwi i tak się obiera...

Pokryte nową skórką kiwi przetrwały na sklepowej półce 37 dni bez żadnych oznak zepsucia. Normalne owoce mają trwałość ok. dwóch tygodni.

- Nasz produkt hamuje wymianę gazową owocu, zmniejsza straty składników odżywczych i parowanie wody, a także zapobiega rozwojowi mikroorganizmów wywołujących gnicie - twierdzi Shiying Xu z instytutu w Jiangsu, gdzie powstał wynalazek. Jego zdaniem w przyszłości nowa skórka może też pomagać w przechowywaniu innych owoców i warzyw, np. jabłek czy pomidorów. Problem w tym, że ponieważ każdy gatunek ma nieco inny metabolizm, prawdopodobnie trzeba będzie za każdym razem zmieniać proporcje ochronnej mieszanki. Niestety, uczeni nie wspominają nic o smaku nowych opakowań. Czyżby nie był rewelacyjny?
Źródło: ''

Komentarze

  • smak

    Mam nadzieję, że skórka będzie miała smak owocu, który pokrywa.