Dotychczas laminaty nie mogły podlegać obróbce i odzyskowi. Brytyjska firma wychodzi na przeciw niedogodnościom i wypełnia lukę dla świadomej ekologicznie części rynku.

Parkside Flexibles Group tworzy laminaty przyjazne dla środowiska

Unia Europejska wyznaczyła rygorystyczne cele dla recyklingu opakowań plastikowych. Jednakże, elastyczne materiały często nie nadają się do przetwarzania. W zależności od wykorzystanej technologii oraz zastosowania opakowania - laminowanie czy wytłaczanie uniemożliwia recykling tych tworzyw. Brytyjska frima Parkside postanowiła wypełnić lukę na rynku i poprzez opracowanie gamy produktów nadających się do kompostowania, stworzyła wiarygodne i alternatywne rozwiązanie. Są nim pierwsze elastyczne laminaty wielowarstwowe, które można składować w domu lub w środowisku kompostowania przemysłowego. Po latach pracy w Parkside produkty te zostały nagrodzone Vincotte OK Compost oraz OK Compost HOME.

Specjalne laminaty przeszły rygorystyczne testy. Z badań wynika, że rozkładają się one w określonych warunkach w ciągu 12 tygodni (przemysłowe) i 26 tygodni (w domu). Dla świadomych ekologicznie przedsiębiorców daje to możliwość elastycznych opakowań, które mogą być usuwane przez konsumentów, unikając składowania i wszelkiego negatywnego wpływu na środowisko. Gama laminatów, uruchomiona pod marką Park-2-Nature, była kierowana do opakowań giętkich, m.in. do produktów spożywczych, jak suszone owoce i wyroby cukiernicze. Estetyka opakowań Park-2-Nature porównywalna jest do standardowych laminatów wysokiej jakości. Takie rozwiązanie zapewnie zwiększa wydajność oraz barierę tlenu i wilgoci. Produkt w takim opakowaniu ma zapewniony dłuższy okres trwałości i minimalne straty dla towaru. Możliwość kompostowania laminatu jest krokiem milowym dla branży. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma Parkside stała się poważnym graczem dla konkurencji opakowań specjalnych.

Źródło: Parkside Flexibles Group