Spółka Gastro Star AG, wiodący szwajcarski producent warzyw jest w stanie pakować porcje świeżych, gotowych do spożycia produktów w opakowania stałowagowe. Mimo, że wielkość wkładu bywa bardzo niewielka, straty nadważeniowe są zminimalizowane. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej linii pakującej zaprojektowanej przez spółkę Ishida Europe i jej szwajcarskiego dystrybutora, firmę Itech AG.

Produkcja warzyw pakowanych: Linia dla opakowań stałowagowych

W zakładzie Gastro Star w Villigen, warzywa są obierane, a następnie pasteryzowane  - buraki, marchew, seler, ziemniaki, kukurydza na kolbie są oferowane w postaci siekanej, krojone w plastry, w kostkę lub w całości. Zgodnie z nowym wymogiem stawianym przez detalistów, wszystkie  produkty świeże muszą być oferowane w opakowaniach stałowagowych. Linia dla opakowań stałowagowych zapewnia doskonałą dokładność operacyjną i wysoką dostępność pomimo częstych cykli przezbrojeń ( tj. zmiany obsługiwanego wkładu), co skutkuje obniżeniem kosztów operacyjnych oraz pozwala oczekiwać szybkiego zwrotu inwestycji. Wcześniej, na dwóch liniach produkcyjnych było praktykowane naważenie ręczne, niestety ta metoda nie spełniała nowego wymogu. Stąd też, Gastro Star stanęła przed koniecznością wdrożenia całkowicie nowego rozwiązania w zakresie pakowania. Firma potrzebowała w pełni zautomatyzowanego oraz niegenerującego nadmiernych strat nadważeniowych systemu.

Opakowanie stałowagowe stanowi szczególne wyzwanie, ponieważ niewielka liczba elementów wkładu utrudnia przeliczenie odpowiedniej kombinacji przez naważarkę wielogłowicową, np. w Gastro Star na tackę produktową o wadze 480g powinny trafić trzy kolby kukurydzy.

kukurydza pakowana

Nowa linia pakująca od firmy Ishida, zapewnia wyjątkowo elastyczne rozwiązanie oparte na wysokowydajnej naważarce 14-głowicowej serii CCW-RV z trzema różnymi punktami zasilania produktem. Całe warzywa są podawane do naważarki za pomocą przenośnika wznoszącego. Rozdrobnione produkty są podawane do naważarki za pomocą podnośnika i kosza zasypowego, a  bezpośrednio po operacji łuskania podawane są ziarna kukurydzy.                               

Naważarka wielogłowicowa może być przemieszczana na swojej suwnicy w trzy różne pozycje. To pozwala na napełnianie drugiej stacji pakującej, która jeszcze znajduje się na etapie planowania. Trzecie,  centralne położenie pomiędzy tymi dwoma liniami umożliwia łatwe czyszczenie naważarki.                     

System podawania można łatwo dostosować do różnych pozycji, dzięki czemu przezbrojenia produktowe w Gastro Star są szybkie. To duża zaleta systemu, biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów i stosowanych formatów opakowań. Zróżnicowane nachylenie stołów dyspersyjnych, zastosowane dla produktów lepkich i toczących się, pozwala zapewnić skuteczną dystrybucję produktu w górnej części naważarki. Stamtąd rynny wibracyjne przenoszą produkt do zasobników wstępnych. Te z kolei zasilają drugi pierścień zasobników naważających uzbrojonych w głowice wagowe Ishida. Układ mikroprocesora w ułamku sekundy przelicza kombinację wartości z zasobników naważających po czym wybiera wartość najbardziej zbliżoną do wagi docelowej.

Następnie, usytuowany pod naważarką Ishida system dystrybucyjny przekazuje precyzyjnie odważone porcje produktu bezpośrednio  do termoformowanych opakowań o  wadze docelowej od 400 g do 5 kg. Ruchomy system napełniania jest specjalnie przystosowany do różnych zastosowań, w tym do pracy ze zsypem przenoszącym z serwonapędem o dowolnie programowanych pozycjach wyładunku, zasypując położone poniżej koryta zsypów napełniających. W zależności od formatu opakowania, zsypy te występują w różnych zestawach: 1 x 1, 2 x 2, 2 x 3 i 2 x 4. Oznacza to, że jednorazowo można napełnić do ośmiu opakowań w termoformiarce. Gastro Star eksploatuje linię  w przedziale pomiędzy 10 a 60 paczek na minutę. Naważarka wielogłowicowa Ishida może z łatwością operować znacznie szybciej, ale w tym przypadku jest ograniczona tempem systemu termoformiarki.

naważarka

Naważarka Ishida serii RV została zaprojektowana specjalnie do trudnych warunków pracy, takich jak wilgotne środowisko produkcyjne występujące w firmie Gastro Star. System posiada certyfikowany stopień ochronności klasy IP69K. Konstrukcja sprzyja utrzymaniu maszyny w czystości i została zaprojektowana zgodnie z normami EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) – pozwala płynom na łatwe spływanie i zapobieganie zaleganiu pozostałości produktu. Specjalnie zaprojektowane profile zasobników chronią przed gromadzeniem się pozostałości produktu, podczas gdy części kontaktowe są wykonane ze stali nierdzewnej obojętnej nawet dla zawartego w produktach Gastro Star kwasu owocowego. Zasobniki i koryta rynien w celu mycia można łatwo demontować bez użycia narzędzi. W tym celu umieszcza się je na specjalnej ścianie do spłukiwania zaprojektowanej przy naważarce.

Linia jest eksploatowana nieprzerwanie przez dwie zmiany. – Korzystamy w szczególności z doskonałej precyzji tej naważarki wielogłowicowej – mówi szef produkcji, Peter Gisi. – Dla przykładu – jak wyjaśnia – opakowania z ziemniakami  o wadze 400g są naważane z przepełnieniem poniżej 1g, a opakowania 1 kilogramowe krojonych w kostkę buraków to przeciętnie wartość zaledwie 0,032g. Kolejną zaletą linii pakującej jest jej szybka dostępność  produkcyjna,  jako że częste przezbrojenia produktów i mycie linii mogą być wykonywane szybko.

Koszt eksploatacji linii w porównaniu z poprzednią linią pakowania został zmniejszony o dwie trzecie. Johann Meier, odpowiedzialny za zakupy sprzętu i optymalizację procesów w firmie Gastro Star, przewiduje zwrot z inwestycji w ciągu 2,5 roku.