Doświadczenie RPC Bramlage w dziedzinie formowania wtryskowego odegrało istotną rolę w opracowaniu systemu DraughtMaster™. Jest to nowy rewolucyjny system Carlsberga do piwa beczkowego, do którego firma RPC wyprodukowała oryginalne, wielofunkcyjne zamknięcie.

DraughtMaster™ jest idealnym rozwiązaniem odwiecznego problemu związanego z serwowaniem piwa beczkowego w mniejszych barach. Niewielkie lokale zwykle były dotąd stratne, ponieważ nie były w stanie sprzedać piwa w dużych beczkach na tyle szybko, aby produkt zachował swą jakość. Opracowywane od trzech lat rozwiązanie firmy Carlsberg wykorzystuje wysokobarierową 20-litrową beczkę z tworzywa sztucznego i unikatową chłodzoną komorę, umożliwiając serwowanie świeżego piwa beczkowego do 21 dni.

Zamknięcie beczki jest jednym z najważniejszych elementów zestawu dlatego firma RPC Bramlage zdecydowała się na ścisłą współpracę z Carlsbergiem podczas długiego okresu testowania, tak aby zapewnić jego optymalną funkcjonalność. Głównym kryterium było zabezpieczenie zamknięcia, uniemożliwiające jego otwarcie poza chłodzoną komorą dla ochrony piwa przed naruszeniem oraz działaniem tlenu. Ponadto zamknięcie musiało być odporne na duże ciśnienie występujące w beczce.

Projekt RPC Bramlage składa się z dziewięciu części; m.in. trwałej uszczelki do beczki, rurki łączącej z komorą DraughtMaster™ oraz pomysłowego przebijaka. Samo zamknięcie jest formowane wtryskowo z wysokoudarowego polipropylenu.

Między beczką a zamknięciem znajduje się wysokobarierowa folia zamykająca, pomagająca zachować jakość produktu. Po umieszczeniu beczki w komorze ciśnieniowej DraughtMaster™ folia zostaje przebita, a piwo płynie z beczki do kurka.

W przeciwieństwie do beczek stalowych przeznaczonych do wielokrotnego napełniania, z czym wiążą się koszty transportu i czyszczenia, beczki DraughtMaster™ są jednorazowego użytku. Beczka stopniowo "zapada się" w miarę ubywania piwa, a po opróżnieniu zostaje wyrzucona.

Beczki DraughtMaster™ dostępne są także w mniejszej 5-litrowej wersji do użytku domowego, pozwalają konsumentom cieszyć się świeżym, schłodzonym piwem prosto z beczki. Zakłady RPC Bramlage dostarczyły zaadaptowany projekt zamknięcia odpowiedni do zastosowań domowych.

Źródło:

Unikatowa chłodzona komora umożliwia serwowanie świeżego piwa beczkowego do 21 dni


Źródło: ''

Komentarze

  • Domowy bar.

    Proponowany sposób serwowania piwa jest nieosiągalny na rynku, a nawet gdyby był cena piwa byłaby przypuszczam znacznie wyższa od piwa butelkowego trochę jakościowo gorszego od tego z beczki. Proponuję coś znacznie tańszego i równie jakościowo dobrego, a mianowi- cie ci, którzy posiadają chłodne piwnice do 16oC mogą umieścić w niej keg 30l, powszechnie oferowany w hurtowniach z napojami, a do nalewania piwa z kega zastosować przyrząd do ciśnieniowego nalewu piwa, którym bez problemu napełni się naczynie. Nalane piwo tym sposobem posiada lepsze nasycenie CO2 i zapach niż nalane nalewakiem. Tą metodę stosuję z powodzeniem od ponad roku. Piwo jest znacznie lepsze od butelkowego, a przy tym tańsze o ok.10%. Dla tych, którzy nie posiadają chłodnych piwnic proponuję zaadaptowanie lodówki za ok. 700,00 zł do schłodzenia kega, jednak do nalewu piwa będzie także potrzebny wspomniany przyrząd.