Kilkugramowa różnica w masie opakowania często decyduje o tym, ile ton produktu można załadować na jedną ciężarówkę. Szkło jako materiał bardzo często przegrywa z tworzywami sztucznymi z racji większej wagi.

Przykładem może być kubek z polistyrenu na 150 gramów jogurtu. który waży z pokrywką z folii aluminiowej 5,5 g. W porównaniu z nim alternatywne opakowanie szklane musiałoby ważyć 85 gram (dla takiej samej ilości jogurtu, również z pokrywką aluminiową). W transporcie oznacza to, że przy wykorzystaniu pełnej ładowności ciężarówki w przypadku jogurtu w plastikowym kubku opakowanie stanowi 3,5% przewożonej masy a 96,5% przypada na produkt właściwy. W przypadku opakowań szklanych masa opakowania stanowi aż 36,2% całego ładunku.

Producenci opakowań szklanych ulepszają jednak coraz bardziej technologię produkcji. Angielski producent butelek szklanych Rockware Glass ogłosił bowiem wprowadzaniem na rynek pierwszej na świecie butelki 0.7 l do alkoholi o wadze mniejszej od 300 gram. Butelka waży bowiem 298 gram. Jej wytrzymałość nie różni się jednak od butelek o wiele cięższych. Prace nad nową butelka trwały ponad 18 miesięcy. Dzięki takim opakowaniom szklanym rywalizacja miedzy szkłem i rywalizującym z nim tworzywem cały czas trwa w najlepsze. Szkło mimo większej wagi cały czas jest materiałem, który zaliczany jest do materiałów całkowicie nadających się do 100% recyrkulacji.

Źródło: www.webpackaging.com
Źródło: ''