Data publikacji: .    Data aktualizacji: 2024-02-13

Tektura falista to powszechnie stosowany materiał, składający się zazwyczaj z trzech warstw – papieru falistego, działającego jako „rdzeń”, i dwóch płaskich warstw zewnętrznych. Równie popularna jest także tektura lita. Ta jednak, w przeciwieństwie do falistej, składa się tylko z jednej gładkiej warstwy o stosunkowo dużej grubości oraz sztywności. To zatem dwa podobne, choć pod wieloma względami zupełnie różne od siebie produkty.

Różnice pomiędzy tymi dwoma wariantami nie sprowadzają się jedynie do konstrukcji, ale przede wszystkim do dysproporcji pod kątem ich wytrzymałości, masy oraz ceny, a tym samym kosztów bieżących firmy, która je wykorzystuje w swojej pracy. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest tektura lita i falista, jakie są między nimi różnice i jakie mają zastosowania.

Co to jest tektura falista?

Tektura falista to materiał, na który składają się przynajmniej trzy połączone ze sobą warstwy papieru. Ta wewnętrzna ma przekrój fali, a obie zewnętrzne (dolna i górna) są płaskie i połączone ze sobą klejem.

Dzięki swojej strukturze tektura falista jest lekka, elastyczna i wytrzymała, co czyni ją popularnym surowcem do produkcji opakowań. Jest powszechnie wykorzystywana w przedsiębiorstwach do tworzenia kartonów i pudełek – zarówno do celów przemysłowych, jak i konsumenckich.

Charakterystyczna struktura falista zapewnia produktom ochronę, amortyzuje wstrząsy oraz ułatwia ich przechowywanie i transport. W porównaniu do tektury litej, falista zapewnia skuteczniejsze zabezpieczenie przedmiotów przy jednocześnie znacznie obniżonej masie samego opakowania.

Rodzaje tektury falistej

Tektura falista w rolce, jak i w arkuszach, występuje w kilku wariantach, różniących się przekrojem fali oraz liczbą warstw. Poszczególne wyroby oznaczane są jako:
● fala E – trójwarstwowa
● fala C – trójwarstwowa,
● fala B – trójwarstwowa,
● fala BC – pięciowarstwowa,
● fala BE – pięciowarstwowa.
Na rynku można znaleźć także inne rodzaje tektury, o dość specjalistycznym zastosowaniu – tym samym spotykane rzadko i dedykowane raczej wyłącznie do ściśle określonych prac. To np. tektura falista dwuwarstwowa, która ma warstwę zewnętrzną tylko z jednej strony, z drugiej znajduje się widoczny rdzeń, czyli fala. Służy ona przede wszystkim do zabezpieczania dużych obiektów, takich jak meble czy sprzęt RTV/AGD.

Różnice występują także pod kątem szerokości rolki i jej długości, co z kolei ma bezpośredni wpływ na koszt zakupu oraz sposób magazynowania. Najpopularniejsze i spotykane najczęściej to:

● rolki o szerokości 0,80 m (80 cm) i o długości 100 m, co daje 80 metrów kwadratowych tektury;
● rolki o szerokości 1,00 m (100 cm) i o długości 100 m, co około 100 metrów kwadratowych tektury;
● rolki o szerokości 1,20 m (120 cm) i o długości 100 m, co daje 120 metrów kwadratowych tektury.


Warto wybrać wariant, który pozwoli zminimalizować liczbę niechcianych łączeń, obniżających sztywność całej konstrukcji oraz redukujących stopień ochrony. Kartony z tektury falistej są wytrzymałe i dobrze spełnią swoją funkcję, jednak tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo wykorzystane.

Co to jest tektura lita?

Tektura lita ma zupełnie inną charakterystykę niż karton falisty. To bowiem materiał składający się z pojedynczej, gładkiej powłoki papieru o dość dużej grubości, nawet rzędu 1 mm, który ma pełnić funkcję zarówno obu warstw zewnętrznych, jak i rdzenia (lub kilku rdzeni).

Jest ona stosowana w wielu różnych gałęziach przemysłu, głównie w celu podstawowego zabezpieczenia przedmiotów, w tym do ich osłonięcia. Rzadko z kolei do wysyłki. Warto mieć na uwadze, że brak rdzenia – tektury o przekroju fali – sprawia, że wyrób z wariantu litego charakteryzuje się zerową absorpcją uszkodzeń. Tym samym zupełnie nie chroni przed skutkami upadków z niewielkiej wysokości czy uderzenia pudełkiem o twardą powierzchnię. Tektura lita jest za to na tyle płaska, że nie zwiększa nadmiernie wymiarów gotowego artykułu.

Rodzaje tektury litej

Rodzaje tektur litych mogą się od siebie znacząco różnić, mając inne zalety i charakterystykę. Wśród modeli spotykanych najczęściej warto wyróżnić:

● tekturę laminowaną, odporną na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne;
● tekturę maszynową, cechującą się podwyższoną sztywnością i odpornością na rozerwanie;
● tekturę tulejową, która doskonale sprawdza się do wytwarzania i nawijania tulei;
● tekturę antykorozyjną, zabezpieczającą towary przed zjawiskiem korozji następującej w trakcie magazynowania.

Tektura lita i falista – zastosowania

Pudełka z tektury falistej i litej mimo pewnych podobieństw, sprawdzają się w zgoła odmiennych sytuacjach. Z tego też powodu wybór odpowiedniej tektury bywa dość skomplikowany, lecz może być to zarazem kluczowy aspekt wpływający na funkcjonowanie całej firmy.
Skoro wiemy już, co to jest tektura falista, zastanówmy się, do czego warto ją stosować. Możliwości jest całe mnóstwo, gdyż można ją wykorzystać do produkcji chociażby:

● materiałów ochronnych, np. do zabezpieczenia powierzchni płaskich przed zniszczeniem,
● opakowań zewnętrznych, przeznaczonych również do wysyłki towaru,
● kartonów o różnej konstrukcji i kształcie, np. fasonowych,
● separatorów, w tym przekładek,
● produktów reklamowych,
● podkładów, np. jako tektura falista pod panele,
● płyt zabezpieczających, na czas prac remontowych.

Arkusz tektury litej ma w zasadzie podobne zastosowania, choć nieco odmienny cel. Nie służy jako skuteczna forma zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, a do produkcji pudełek, które mają np. jedynie osłonić wybrany towar od działania czynników zewnętrznych. Z tego też powodu lita tektura znajdzie zastosowanie w:

● produkcji opakowań do użytku w przestrzeniach magazynowych oraz na świeżym powietrzu,
● zabezpieczeniu płaskich płyt meblowych,
● wytwórstwie artykułów biurowych, w tym segregatorów,
● marketingu, jako nośnik reklamowy,
● przemyśle spożywczym, np. do tacek na żywność.

Warto zatem pamiętać, że pudełko z tektury falistej czy litej ma nieco odmienny cel, lecz oba dobrze się uzupełniają we współczesnym biznesie.