Nowa, niezwykle dokładna metoda testowania pozwala na wykrycie nieszczelnych opakowań na linii produkcyjnej. Urządzenie stworzone w Finlandii wykrywa najmniejszą nieszczelność w ułamku sekundy. Tester zostanie zamontowany w liniach produkcyjnych już wiosną.

System opatentowany przez fińską firmę Espoon Painleima Oy opiera się na wprowadzaniu do opakowania niewielkich ilości penetrującego gazu wodorowego. Metoda pozwala na szybkie wykrycie nawet najmniejszych nieszczelnych miejsc nie uszkadzając opakowania. W 1998 roku urządzenie nagrodzone zostało przez International Association of Packaging Research Institutes. Całość bazuje na bardzo czułym detektorze gazu.
W obrębie linii pakującej opakowania przechodzą przez komorę testującą, gdzie system czujników wykrywa gaz ulatniający się na uszkodzonych spoinach opakowania. Gaz ten jest nieszkodliwy dla zdrowia i może być stosowany w przemyśle spożywczym. Dobre właściwości fizyczne gazu, jak np. mała masa molekułów i niska koncentracja w powietrzu gwarantują niezawodną kontrolę szczelności opakowań. Metoda jest ponadto tania. Urządzenie może być stosowane do różnych opakowań, które po napełnieniu zawierają powietrze (np. Flowpack, głębokie pojemniki oraz kartoniki). Można także sprawdzać szczelność opakowań próżniowych. W tym przypadku istnieją dwie możliwości.
Gaz penetrujący dodawany jest przed napełnieniem opakowania lub po wytworzeniu nadciśnienia wtryskiwany jest do pełnego opakowania. Prace nad zastosowaniem różnych metod testowych do analizy nieszczelnych opakowań gotowych potraw lub produktów sterylizowanych toczą się od wielu lat. Opracowany tester do zastosowania w liniach pakujących jest pierwszą metodą nadającą się do pomiarów on line opakowań. Tester powstał natomiast przy współpracy firmy Espoon Paineilma Oy, Państwowego Centrum Badań w Finlandii (VTT) wydziału Biotechnologii i Badań Spożywczych oraz Wydziału Technologii Produkcyjnej, Stora Enso Paperboards, UPM-Kymmene, Technology Development Center oraz Fundacji dotującej fińskie wynalazki.