Firma KALIX wprowadziła na rynek nową linię do napełniania i pakowania tub. Nowa tubiarka KX2000 i nowa kartoniarka KP2000 zostały zaprojektowane specjalnie dla przemysłu kosmetycznego, firmie udało się zoptymalizować parametry warunkujące uniwersalność, ergonomię, autonomię funkcjonowania, rozmiary urządzeń oraz łatwość czyszczenia i konserwacji linii pakujących.

Tubiarka KX2000 może napełniać tuby z tworzyw sztucznych, aluminium, laminatów wielowarstwowych lub typu polyfoil, o pojemności od 2 do 400 ml. Pod względem mechanicznym, osiąga ona tempo pracy 200 tub na minutę, a więc praktycznie przy produkcji ciągłej 180 tub/min. Pionowy zasobnik (VSM®, opatentowany przez KALIX), który umożliwia znaczną oszczędność miejsca, zaopatruje tubiarkę KX2000 w puste tuby. Mieści się w nim od 12 do 18 kartonów tub.

Konstrukcja tubiarki KX2000 zapewnia operatorowi pełny dostęp do rozmaitych funkcji. Wszystkie operacje sterowane są silnikami serwo, natomiast sterowanie automatyką zapewnia komputer przemysłowy przechowujący w pamięci parametry formatów i dokumentację techniczną. Dzięki bezpośredniemu połączeniu przez modem, firma KALIX może przeprowadzać diagnostykę maszyn zdalnie na odległość.

Do wyjmowania napełnionych i zamkniętych tub służy manipulator, który może w sposób zsynchronizowany wkładać tuby bezpośrednio do kartoniarki KP2000, pracującej w systemie ciągłym. To udogodnienie rozwiązuje problem transportu pomiędzy tubiarką i kartoniarką, często awaryjnego i przyczyniającego się do spadku wydajności.

Regulacje i zabiegi konserwacyjne zostały ograniczone do minimum, a czas beznarzędziowej zmiany formatu wynosi około 15 minut.

Specjalnie zaprojektowana z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowania na zwiększenie tempa produkcji w przemyśle kosmetycznym, pracująca w systemie ciągłym kartoniarka KP2000 posiada wydajność produkcyjną do 200 kartoników na minutę.Wieloformatowy profil maszyny KP2000 umożliwia wykorzystywanie bardzo szerokiego asortymentu kartoników (od tubki z próbką produktu po zestawy do farbowania włosów), tylko w wyniku zmiany ustawień. Kodowanie można dokonywać na wszystkich klapkach kartoników, a tubki mogą być do nich wprowadzane albo końcem tuby albo nakrętką do przodu. Ponadto, w razie potrzeby, można odwrócić kierunek chwytania. Łatwo więc można uzyskać zgodność stron pomiędzy kartonikiem i produktem. Czas zmiany formatu bez narzędzi wynosi około 15 minut.

Balkonowa konstrukcja maszyny zapewnia dobry dostęp do jej wnętrza. Wlot usytuowany w jej tylnej części pozostawia całkowity dostęp do ciągu kartoników, usytuowanego na pierwszym planie oraz do podzespołów pełniących funkcje z nim związane (pobieranie kartoników, zamykanie i znakowanie).

Moduł pobierania ulotek może wkładać ulotki wstępnie złożone lub współpracować ze składarką ulotek firmy GUK w celu zapewnienia większej niezależności działania. Nowe urządzenie do zsynchronizowanego pobierania ulotek umożliwia uproszczenie regulacji tej zawsze trudnej funkcji. Taśmowy podajnik kartoników umieszczony ponad maszyną umożliwia dysponowanie przestrzenią do załadunku o efektywnej długości 1500 mm, a nawet aż do 2500 mm w przypadku opcjonalnego rozwiązania.

Planowanie rozmieszczenia linii pakujących, w których skład wchodzi maszyna napełniająca KX2000 oraz kartoniarka KP2000, uległo znacznemu ułatwieniu ze względu na zwartą budowę tych maszyn oraz bezpośredni pozytywny transfer tub, co pozwala uniknąć stosowania modułu podającego. Linie te mogą być usytuowane zarówno w układzie liniowym jak i narożnie (pod kątem), co pozwala na optymalizację rozmieszczenia na dostępnej przestrzeni i otwiera przed użytkownikiem wiele możliwości wyboru.

Firm KALIX obecna będzie na targach INTERPACK w Düsseldorfie w dniach od 21 do 27 kwietnia 2005
Źródło: ''