Najnowsze, super-nowoczesne opakowanie DarfreshBloom™ firmy Sealed Air łączy technologię pakowania metodą próżniową i w atmosferze ochronnej (MAP) w jednej paczce.

DarfreshBloom™ to najnowsze osiągnięcie w systemie pakowania Darfresh® , który ewoluuje już od 30 lat. Nowe opakowanie, przeznaczone specjalnie do świeżego mięsa czerwonego, łączy w jednym opakowaniu zalety technologii vacuum i MAP.

Opis

Opakowanie Cryovac DarfreshBloomTM składa się z trzech folii: jednej dolnej i dwóch górnych. Z pierwszej, sztywnej barierowej folii dolnej formowana jest liniowo tacka. Druga, nowa górna folia Cryovac® TB270 o właściwościach pół-barierowych, utrzymuje mięso blisko folii dolnej dzięki hermetycznym zgrzewom. Trzecia folia, górna barierowa typu LID (Cryovac® LID3050, ULM492, ULM604, EOM435BF), utrzymuje mieszaninę gazów wewnątrz opakowania i zapewnia płaską nawierzchnię umożliwiającą sprawną komunikację marki. Pomiędzy obiema foliami górnymi powstaje komora z atmosferą ochronną powietrza (MAP), która sprawia, że mięso zachowuje swoją atrakcyjną, jaskrawoczerwoną barwę, jednocześnie zachowując doskonałą jakość i smak.

Zalety

Cryovac DarfreshBloomTM zapewnia zakładom mięsnym i detalistom liczne korzyści, gdyż w unikalny sposób łączy zalety próżniowego opakowania termokurczliwego (odporność na wycieki, hermetyczne zgrzewy, możliwość pionowej ekspozycji, dojrzewanie mięsa w opakowaniu) i opakowania w atmosferze ochronnej (atrakcyjny jaskrawoczerwony kolor mięsa, dłuższy okres trwałości, płaska powierzchnia do umieszczenia nadruku lub etykiety na opakowaniu), a w szczególności:

- Mniejsza przestrzeń między produktem i opakowaniem oferuje optymalną wielkość opakowania, zapewniając wydajniejszą logistykę, optymalne wykorzystanie powierzchni sprzedażowej oraz mniej odpadów opakowaniowych.
- Odporne na wycieki, bezpieczne opakowanie umożliwia pionową ekspozycję w ladzie chłodniczej dzięki technologii pakowania z efektem „skin”, czyli tzw. „drugiej skóry”.
- Funkcja łatwego otwierania zapewnia większą wygodę użytkowania końcowym konsumentom.
- Apetyczna czerwona barwa mięsa dzięki procesowi pakowania MAP i obecności odpowiedniej ilości tlenu pozwala dłużej zachować naturalną barwę mięsa.
- Doskonałe możliwości promocji i komunikacji z klientem dzięki szerokim możliwościom zadruku wszystkich trzech folii (druk flexo w aż 10 kolorach na górnej folii) oraz komora MAP, w której można umieścić materiały promocyjne – na przykład ulotki itp.
- Ciągły proces dojrzewania mięsa w opakowaniu, dzięki aktywnemu opakowaniu, poprawia właściwości organoleptyczne mięsa.
- Okres trwałości jest co najmniej tak długi, jak w przypadku tacek standardowo zamykanych folią górną typu LID.

Zastosowanie

Opakowanie DarfreshBloomTM idealnie nadaje się do wszystkich aplikacji w systemie Case-Ready w atmosferze ochronnej, w tym do różnych gatunków świeżego czerwonego mięsa (wołowina, cielęcina, wieprzowina oraz jagnięcina). Może być stosowane także do mięsa z kością, w zależności od ostrości kości. Porcja mięsa nie powinna wystawać ponad krawędź tacki (maksymalna wysokość produktu to 40-50 mm).

Wymagania systemowe

To innowacyjne rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykorzystania w technologii pakowania w folię rolową na maszynach z serii Cryovac Multivac RCD w systemie Darfresh®. Do tradycyjnych maszyn Darfresh® można dołączyć przystawkę do górnego zamykania tacek w systemie LID.

Cryovac® oraz Darfresh® to zarejestrowane znaki handlowe firmy Cryovac Inc., należącej do Sealed Air Corporation. Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1,000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''