Data publikacji: .

Opakowania kosmetyczne powinny być bardzo praktyczne, proste w użyciu, bezpieczne, a także estetyczne. Producenci starają się dopasować je do konkretnych produktów, aby jeszcze skuteczniej promować swoją markę i przekonać konsumentów do stosowania ich wyrobów. Zwróć uwagę na rodzaje opakowań kosmetycznych, zarówno pod względem formy, jak i materiału wykonania. Które z nich wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Opakowania kosmetyczne Masterchem

Fot. Masterchem Logoplaste

 

Jakie są funkcje opakowań kosmetycznych?

 

Opakowania kosmetyczne pełnią nie tylko funkcję ochrony samego preparatu przed zanieczyszczeniami i czynnikami zewnętrznymi. Służą także do:

  • bezpiecznego i komfortowego używania danego produktu,
  • rozdzielenia danego preparatu na konkretne pojemności,
  • umieszczenia na nich informacji o produkcie (skład, termin ważności, producent, działanie itd.),
  • wyróżnienia danego produktu na rynku, czyli dopasowania wyglądu do danej marki.

Właśnie dlatego opakowania na kosmetyki powinny być przemyślanie zaprojektowane, a przede wszystkim bezpieczne dla użytkownika. Nie mogą mieć żadnych wad ani nieszczelności, bo nie tylko utrudni to aplikację, ale także może być niebezpieczne np. dla skóry. Używając kremy, toniki czy żele do twarzy z takiego pojemnika, możesz jednocześnie dostarczyć mnóstwo bakterii, podrażniając cerę i ciało. Wtedy działanie danego kosmetyku nie będzie miało większego sensu.

Opakowania do kosmetyków stanowią też barierę przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Stąd też pojemniki z wadami mogą zupełnie zmienić konsystencję, kolor, a nawet skuteczność działania danego specyfiku. 

Na rynku jest wiele preparatów, które różnią się od siebie pod wieloma względami, nie tylko działaniem. Z tego powodu warto dopasować rodzaje opakowania do kosmetyków. Wpływa to nie tylko na ostateczny efekt wizualny produktów, ale także kojarzenie marki z danym preparatem czy wygodną aplikację podczas użytkowania. 

Jakie są rodzaje opakowań do kosmetyków?


Każdy producent opakowań kosmetycznych stara się, aby ich propozycje były jak najbardziej dopasowane do potrzeb aktualnych konsumentów. Już sam kształt i kolor butelki ma zachęcać do zakupu, a otwieranie i zamykanie nie powodować większych kłopotów. Aplikacja kosmetyku ma być prosta i przyjemna. Podobnie jak z wyszukaniem odpowiedniego produktu na półce drogerii czy też apteki. Zwróć też uwagę na to, że konkretny rodzaj pojemnika już na pierwszy rzut oka może sugerować, co znajduje się w środku. Na rynku przyjęło się, że klient już wie, jaka jest forma opakowania kosmetyku na tusz do rzęs, a w czym znajdzie krem do rąk. 
Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom opakowań kosmetycznych, aby jak najlepiej dostosować je do konkretnego rodzaju preparatu;

 

Słoiczki


Słoiki Masterchem
Fot. Masterchem LogoplasteTo zakręcane pojemniki do przechowywania kosmetyków takich jak kremy, pudry, peelingi do ciała czy balsamy. Istotnym ich elementem jest dobrze dopasowana zakrętka, która zabezpiecza miksturę. Dużym plusem jest to, że zawartość słoika masz pod kontrolą, dlatego łatwo zużyć kosmetyk do samego końca. Trzeba jednak zachować ostrożność podczas aplikacji, aby do wewnątrz opakowania nie przedostały się zanieczyszczenia. Na rynku znajdziesz tę formę opakowania kosmetyków w wielu pojemnościach. Małe słoiczki mogą mieć nawet 15 ml, nieco większe 50 ml, 100 ml lub 250 ml.

Butelki


Butelki kosmetyczne

Atomizer

Masterchem Logoplaste

Fot. Masterchem LogoplasteTo najbardziej popularne pojemniki do przechowywania kosmetyków. Mogą mieć formę szklanych opakowań, gdzie w optymalnych warunkach można przechować olejek czy też serum. Małe buteleczki świetnie sprawdzą się jako luksusowe opakowania kosmetyczne, szczególnie jeśli są wykonane ze szkła. W połączeniu z pipetą, pompką czy też atomizerem stają się bardziej funkcjonalne. To częsty wybór producentów kosmetyków naturalnych oraz marek premium.
Nieco większe tego typu opakowania przeznaczone są do wszelkiego rodzaju szamponów, żeli pod prysznic czy balsamów. Do samych butelek trzeba też dopasować zakrętkę np. atomizer, trigger (dla kosmetyków w sprayu), flip top (dla np. toników, kremów i płynów micelarnych). 
Można wybierać spośród kształtów i pojemności. Niektóre z nich są też przezroczyste, aby łatwiej było ocenić ilość preparatu w środku. Warto zainwestować również w proste opakowania na kosmetyki do samolotu, które mają maksymalnie 100 ml. 

Butelki Airless

Airless Komos

Fot. Airless Komos


Na rynku możesz też spotkać specjalne opakowania na kosmetyki z pompką wyposażone w system próżniowy. Ma to na celu ograniczyć dostęp do tlenu i przedłużyć żywotność preparatu, a także wykorzystać go do samego końca bez strat. Pompka zasysa substancję bez wtłaczania ponownie powietrza do wewnątrz butelki. Kosmetyk równomiernie rozkłada się na dnie, dlatego można zużyć go w całości lub znaczącej większości. Taka forma opakowania kosmetyku (nazywana w branży Airless) jest też bardzo estetyczna i elegancka.

Opakowania kosmetyczne do pomadek w sztyfcie 


Niewielkie pojemniki, które można wypełnić substancją służącą do pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się nie tylko do pomadek, ale także do balsamów i masełek w sztyfcie w celu nawilżenia ust.

Z czego powinny być wykonane opakowania kosmetyczne?Z poprzedniej części naszego artykułu wiesz, że opakowania dla kosmetyków to bariera przed czynnikami zewnętrznymi, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jednak sam materiał, z którego zostały wykonane nie może przenikać do przechowywanej substancji, aby nie zmieniać jej działania, konsystencji, koloru czy zapachu. Na pewno aplikacja balsamu, którego woń kojarzy się ze sztucznym plastikiem, nie będzie przyjemna. Raczej nie sprzyja też samej pielęgnacji ciała.
Popularnymi materiałami opakowań dla kosmetyków są HDPE i PET, trwałe oraz łatwe w formowaniu. Nie wydzielają toksyn i niebezpiecznych substancji. Coraz częściej jednak producenci stawiają na eko opakowania do kosmetyków, aby zdobyć zaufanie konsumentów i zadbać o środowisko.

Opakowania kosmetyczne biodegradowalne


Rodzaje opakowań kosmetycznych pod względem materiału to bardzo indywidualna sprawa danego producenta. Na pewno w ostatnich latach zaczęto zwracać większą uwagę na to, czy są one przyjazne środowisku. Stąd też popularne są biodegradowalne opakowania do kosmetyków, czyli takie, które po zużyciu rozkładają się w naturalny sposób. Wykonane są z surowców organicznych i występują w wielu rodzajach.

Szklane opakowania kosmetyczne


Na pewno warto zwrócić uwagę na opakowania kosmetyczne szklane. Nie tylko świetnie się prezentują, ale także pozytywnie wpływają na środowisko, bo podlegają recyklingowi. W domowych warunkach również można z nich korzystać ponownie. Wystarczy dokładnie umyć i zdezynfekować opakowania po kosmetykach. 
Nie bez powodu te eko opakowania kosmetyczne są wybierane przez marki premium na rynku. To bardzo dobry sposób na przechowywanie wrażliwych na czynniki zewnętrzne preparatów, a także wyróżnienie się na rynku. Konsumenci zdają sobie sprawę, że szkło w postaci butelek i słoików jest wyborem produktu z wyższej półki. Zauważ, że w wielu suplementów diety czy lekarstw szkło jest głównym materiałem opakowania. 
Podsumowując, opakowania na kosmetyki chronią substancję przechowywaną wewnątrz, a także mają wpływ na ostateczny efekt wizualny produktu. Nie powinny jednak być obciążające dla środowiska. Właśnie dlatego warto postawić na opakowania kosmetyczne z recyklingu, materiałów odnawialnych lub takich, które nadają się do ponownego napełnienia.