Twarde opakowania do produktów spożywczych
Północnoamerykański rynek twardych opakowań do żywności ma rozwijać się do roku 2008 w średniorocznym tempie 5,8% od około 4,5 mln ton w roku 2003 do 6,2 mln ton w roku 2008 - tak wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej www.plastemart.com. Zużycie PET - najszerzej stosowanego tworzywa - ma rozwijać się w średniorocznym tempie 6,4%, polipropylen 7,3%, poliwęglan - najmniejszy segment żywic do twardych opakowań - będzie się rozwijał najszybciej (7,4%).

Niestety światło słoneczne i sztuczne w sklepach powoduje blaknięcie kolorów, utratę witamin i w ogóle pogorszenie jakości zapakowanego materiału, nawet w najstaranniej zaprojektowanym opakowaniu. Działanie to może popsuć wizerunek marki i wiarygodność poprzez niedobry smak albo zły wygląd. Z oczywistych względów ekonomicznych przemysł spożywczy, środków czystości i kosmetyczny ciągle poszukują rozwiązań przedłużających okres przydatności ich wyrobów.
Spośród kilku dotąd stosowanych sposobów poprawienia właściwości barierowych przeważają pojemniki wielowarstwowe. Jednak ostatnio coraz popularniejsze staje się też powlekanie. W pojemnikach wielowarstwowych właściwości barierowe poprawia się przez stosowanie specjalnego materiału polimerowego. Szeroko stosowane są polialkohol etylowinylowy, polichlorek winylidenu i specjalne gatunki poliamidu.
Wprowadzenie nanoglinki również poprawia właściwości barierowe. Nanoglinka czterokrotnie poprawia nieprzepuszczalność dla tlenu i dwukrotnie dla dwutlenku węgla. Dalsze udoskonalenie pojemników formowanych rozdmuchowo można uzyskać przez zastosowanie dodatku pochłaniającego tlen ze środowiska. Udoskonalono też proces formowania wtryskowego równocześnie kilku materiałów.

Gdy pojemniki z PET z polepszonymi właściwościami barierowymi zdobędą większą część rynku, pojemniki z PP formowane rozdmuchowo z rozciąganiem zyskają tam gdzie właściwości barierowe mają podstawowe znaczenie. Pojemniki takie umożliwiają również napełnianie w podwyższonej temperaturze taniej w porównaniu do specjalnych kopoliestrów.
Źródło: www.plastmart.com
Źródło: ''