Północnoamerykański rynek twardych opakowań do żywności ma rozwijać się do roku 2008 w średniorocznym tempie 5,8% od około 4,5 mln ton w roku 2003 do 6,2 mln ton w roku 2008 - tak wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej www.plastemart.com. Zużycie PET - najszerzej stosowanego tworzywa - ma rozwijać się w średniorocznym tempie 6,4%, polipropylen 7,3%, poliwęglan - najmniejszy segment żywic do twardych opakowań - będzie się rozwijał najszybciej (7,4%).

Świetlana przyszłość zapowiadana jest dla technologii formowania rozdmuchowego, jako że rynek pojemników z polepszonymi właściwościami barierowymi nadal wygląda obiecująco. Niektórzy eksperci uważają, że nawet na dojrzałych rynkach Ameryki Północnej i Europy produkcja takich opakowań rozwijać się będzie przez najbliższych kilka lat w tempie 6% na rok. Pojemniki formowane rozdmuchowo o dużej nieprzepuszczalności zaspokajają potrzebę przedłużonego przechowywania produktów. Nieprzepuszczalność dotyczy tlenu, dwutlenku węgla i wilgoci.

Niestety światło słoneczne i sztuczne w sklepach powoduje blaknięcie kolorów, utratę witamin i w ogóle pogorszenie jakości zapakowanego materiału, nawet w najstaranniej zaprojektowanym opakowaniu. Działanie to może popsuć wizerunek marki i wiarygodność poprzez niedobry smak albo zły wygląd. Z oczywistych względów ekonomicznych przemysł spożywczy, środków czystości i kosmetyczny ciągle poszukują rozwiązań przedłużających okres przydatności ich wyrobów.

Spośród kilku dotąd stosowanych sposobów poprawienia właściwości barierowych przeważają pojemniki wielowarstwowe. Jednak ostatnio coraz popularniejsze staje się też powlekanie. W pojemnikach wielowarstwowych właściwości barierowe poprawia się przez stosowanie specjalnego materiału polimerowego. Szeroko stosowane są polialkohol etylowinylowy, polichlorek winylidenu i specjalne gatunki poliamidu.

Wprowadzenie nanoglinki również poprawia właściwości barierowe. Nanoglinka czterokrotnie poprawia nieprzepuszczalność dla tlenu i dwukrotnie dla dwutlenku węgla. Dalsze udoskonalenie pojemników formowanych rozdmuchowo można uzyskać przez zastosowanie dodatku pochłaniającego tlen ze środowiska. Udoskonalono też proces formowania wtryskowego równocześnie kilku materiałów.

Najciekawsze spośród opakowań to butelki PET na piwo. Opakowania PET do piwa zostały dobrze zaakceptowane i są przed nimi możliwości dużego rozwoju w miarę jak przemysł opakowań będzie coraz bardziej wymagający. Jeden wyraźny trend zaobserwowany w ostatnim roku to przeźroczystość w połączeniu ze specjalnymi efektami i głębokimi kolorami, podsycany dążeniem do większego zróżnicowania wyrobów. Wśród przeźroczystych polimerów dostępnych na rynku PET wyróżnia się wyjątkowym połączeniem właściwości takich jak: klarowność, przetwarzalność, dobre właściwości barierowe i cena.

Gdy pojemniki z PET z polepszonymi właściwościami barierowymi zdobędą większą część rynku, pojemniki z PP formowane rozdmuchowo z rozciąganiem zyskają tam gdzie właściwości barierowe mają podstawowe znaczenie. Pojemniki takie umożliwiają również napełnianie w podwyższonej temperaturze taniej w porównaniu do specjalnych kopoliestrów.

Źródło: www.plastmart.com
Źródło: ''