Blister bez tworzyw sztucznych!
Jeden z popularniejszych rodzajów opakowań na świecie — blister — może być teraz wytwarzany całkowicie z kartonu. Dwie główne korzyści takiego rozwiązania to redukcja negatywnego wpływu na środowisko oraz łatwość, z jaką można otworzyć opakowanie.

Blistry zazwyczaj wiszą w sklepach na wieszakach. Charakteryzuje je kartonowy spód oraz przezroczyste tworzywo sztuczne w przedniej części, co umożliwia przedstawianie produktów klientom.
W celu poprawy wydajności środowiskowej opakowania oraz ułatwienia jego otwierania, norweski oddział Moltzaus opracował Cefapac. Nowe opakowanie już ma na koncie wiele nagród.
- „Nasze prace projektowe miały dwa punkty wyjściowe — wpływ na środowisko i prostotę otwierania”, komentuje Eirik Faukland, weteran w branży opakowań kierujący działem badań i rozwoju w Moltzau.
- „Aby obejść dobrze znany problem dużej trudności w otwieraniu plastikowych blistrów, podstawową ideą było zastąpienie tworzywa sztucznego kartonem. Unikatową cechą rozwiązania Cefapac jest zastąpienie wszystkich tradycyjnych zagięć perforacjami, które zapewniają pożądaną łatwość otwierania”.
Niemniej użycie perforacji w miejscu zagięć stwarza ryzyko, że tego typu połączenie nie będzie dostatecznie dobrze chronić zawartości opakowania. Dlatego też niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego kartonu.
- „Doskonała wytrzymałość na rozdarcia kartonów Invercote jest wymaganym elementem opakowań o wysokiej jakości”, zapewnia Faukland.
- „Krytyczne znaczenie ma wytrzymałość oraz wydajność materiału na różnych etapach konwersji i wypełniania”.
Kolejną zaletą wyprodukowanych do tej pory opakowań Moltzau jest fakt, że perforacje umożliwiają zwiększenie prędkości na liniach napełniania w porównaniu z liniami korzystającymi z przerw w opakowaniach z zagięciami.
Światowy lider w zakresie produkcji wosków narciarskich, firma Swix, obecnie używa opakowań Cefapac dla części swoich wosków i planuje rozszerzyć współpracę w tym zakresie. Innymi już dostępnymi na rynku produktami w opakowaniach Cefapac są opatrunki i leki sprzedawane bez recepty.
Jesienią 2015 r. opakowanie Cefapac otrzymało skandynawską nagrodę w branży opakowaniowej, Scanstar. W roku 2017 opakowanie otrzyma nagrodę WorldStar od organizacji World Packaging Organisation.
Jako projektant opakowania Eirik Faukland zyskał szczere uznanie przedstawicieli szwedzkich i norweskich stowarzyszeń ds. reumatologii, które reprezentują osoby cierpiące na reumatyzm. Stowarzyszenia aktywnie zachęcają firmy w branży opakowaniowej do opracowywania rozwiązań, które pomogą jeszcze bardziej ułatwić otwieranie.
Źródło: Iggesund Paperboard