Dwory planują kupno czeskiej spółki Kaućuk
Firma Chemiczna Dwory złożyła dokumenty potwierdzające zainteresowanie udziałem w przetargu na zakup czeskiej firmy chemicznej Kaućuk od Unipetrolu. Dwory podały, że ewentualna transakcja kupna Kaucuku może zostać sfinansowana za pomocą emisji akcji lub obligacji.


1) Kauczukach i lateksach syntetycznych.
Produkcja i sprzedaż kauczuków i lateksów syntetycznych jest kluczowym obszarem biznesowym spółki Dwory S.A. z ponad 42% udziałem w przychodach. Kauczuki i lateksy syntetyczne znajdują zastosowanie w produkcji opon, wyrobów technicznych, powlekaniu tkanin i szeregu innych dziedzinach. Dwory S.A. produkują kauczuki syntetyczne w technologii emulsyjnej na drodze polimeryzacji butadienu i innych monomerów (styrenu, akrylonitrylu lub odpowiedniego kwasu organicznego). Sumaryczne zdolności produkcyjne wynoszą około 120 tys. ton kauczuków stałych i 17 tys. ton lateksów rocznie. W zakresie kauczuków emulsyjnych Dwory S.A. są drugim pod względem zdolności producentem w Europie i dysponują największą europejską instalacją tego typu. W ofercie spółki znajduje się aktualnie 30 gatunków kauczuków syntetycznych, należących do jednej z czterech grup:
- kauczuków butadienowo-styrenowych SBR,
- kauczuków wysokostyrenowych HSR,
- kauczuków butadienowo-nitrylowych NBR
- kauczuków polibutadienowych BR.
Kauczuki sprzedawane są pod zastrzeżoną nazwą firmową KER®. Oprócz kauczuków stałych oferowane jest także 15 gatunków syntetycznych lateksów w dwóch grupach:
- lateksów butadienowo-styrenowych SBL
- karboksylowanych lateksów butadienowo-styrenowych XSBL.
Najwięcej kauczuków syntetycznych sprzedaje się do producentów opon samochodowych: są to przede wszystkim światowe koncerny, takie jak Michelin, Continental, Bridgestone czy Pirelli. Poza tym kauczuki są surowcem do produkcji gumowych wykładzin podłogowych, pasów transmisyjnych, technicznych wyrobów gumowych (szczególnie dla przemysłu samochodowego) i elementów obuwia. Lateksy syntetyczne sprzedawane przez Dwory SA są stosowane przy produkcji dywanów i wykładzin podłogowych, do nasycania (podgumowania) tkanin oraz do modyfikacji betonów i bituminów (w szczególności do produkcji mas izolacyjnych dla budownictwa).
2) Tworzywach styrenowych.
Tworzywa styrenowe, oferowane przez Dwory S.A., obejmują dwie grupy produktów otrzymywanych w procesie polimeryzacji styrenu, zasadniczo różniące się obszarami zastosowań.
Pierwsza grupa to polistyreny ogólnego przeznaczenia GPPS i wysokoudarowe HIPS sprzedawane przez spółkę pod handlową nazwą Owispol®. Ich głównym zastosowaniem jest wytwarzanie opakowań, folii, obudów AGD i RTV itp. artykułów.
Drugą grupę tworzyw styrenowych tworzą polistyreny do spieniania EPS, oferowane przez Dwory S.A. pod handlową nazwą Owipian®, których głównym obszarem zastosowań jest produkcja styropianu, podstawowego materiału termoizolacyjnego stosowanego do dociepleń oraz do produkcji opakowań.
Pozycja spółki w każdej z wyżej wymienionych grup tworzyw styrenowych jest odmienna, co wynika z charakteru ich rynków. Rynek polistyrenów GPPS i HIPS – zarówno krajowy, jak i europejski – jest zdominowany przez globalnych dostawców, a produkcja Dwory S.A. jest dziesięciokrotnie mniejsza niż największego europejskiego producenta. W przypadku polistyrenu do spieniania spółka Dwory S.A. jest jednym z największych europejskich producentów.
Polistyren (Owispol®)
Firma Chemiczna Dwory S.A. jest jedynym polskim producentem polistyrenów GP i HI. Polistyreny stosuje się głównie jako surowiec do produkcji cienkiej folii polistyrenowej używanej do wytwarzania opakowań spożywczych (np. naczynia jednorazowe, kubki do jogurtów itp.). Grubsze arkusze wytłaczane z polistyrenu służą do produkcji (metodą próżniową lub ciśnieniową) np. wnętrz lodówek. Z polistyrenów wytwarzane są również obudowy, pudełka, boxy i inne przedmioty stosowane w przemysłach RTV, AGD, zabawkarskim, galanteryjnym i opakowaniowym. Wszystkie Owispole® posiadają certyfikaty Polskiego Zakładu Higieny, dopuszczające stosowanie ich w produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością. Zdolności wytwórcze firmy wynoszą 50 tysięcy ton rocznie, a do produkcji służy nowoczesna instalacja zbudowana na licencji firmy Fina.
Polistyren do spieniania (Owipian®)
Polistyren spienialny EPS jest surowcem do produkcji styropianu, będącego podstawowym materiałem termoizolacyjnym w Polsce. Produkt Dworów S.A., sprzedawany na rynku pod nazwą handlową Owipian®, jest wytwarzany z dodatkiem środka uniepalniającego, zapewniającego bezpieczeństwo zastosowań. Oprócz płyt izolacyjnych dla budownictwa, z tego tworzywa wytwarzane są również lekkie i wytrzymałe opakowania styropianowe, panele boazeryjno-sufitowe, listwy wykończeniowo-dekoracyjne, rozety ozdobne i styropianowe szalunki tracone. Instalacja do produkcji Owipianu® w firmie Dwory S.A. ma zdolność produkcyjną 72 tys. ton rocznie.
3) Dyspersjach winylowych i kopolimerowych.
Dyspersje produkowane przez Dwory S.A. znajdują zastosowanie jako podstawowe surowce do produkcji farb, lakierów i klejów stosowanych w budownictwie, przemyśle tekstylnym i włókienniczym. W ofercie firmy znajdują się zarówno standardowe typy dyspersji winylowych, jak i nowoczesne dyspersje akrylowe i kopolimerowe. Dyspersje obejmują dwie zasadnicze grupy produktów:
Winacet®: będąca nazwą handlową wodnych dyspersji polimerów winylowych. Dyspersje te są stosowane do produkcji farb emulsyjnych wykorzystywanych w budownictwie, do wykańczania tkanin w przemyśle tekstylnym, do produkcji klejów oraz w przemyśle papierniczym.
Osakryl®: podobnie jak Winacet® jest to grupa produktów wytwarzanych pod postacią dyspersji wodnych lub polimerów rozpuszczonych w rozpuszczalniku organicznym. Główne zastosowanie to produkcja farb emulsyjnych i klejów.
Pozostałe produkty
Poza wymienionymi wyżej asortymentami w spółce wytwarza się szereg innych produktów o mniejszym znaczeniu i niższym udziale w przychodach. Są to głównie produkty elektrolizy: chlor, wodorotlenek sodu i pochodne (kwas solny, podchloryn sodu).
Chlor stosowany jest przede wszystkim do chlorowania związków organicznych (między innymi do produkcji chlorku winylu i rozpuszczalników chloroorganicznych) oraz do bielenia surowców włókienniczych i masy papierniczej, odkażania i odfenolowania wody i ścieków.
Wodorotlenek sodu jest jednym z ważniejszych surowców przemysłu chemicznego. Stosowany jest zarówno jako surowiec (nośnik sodu) w syntezach organicznych – głównie w produkcji jonowych substancji powierzchniowo czynnych, jak i jako surowiec pomocniczy w przemysłach: celulozowo-papierniczym, włókien sztucznych i naturalnych, energetycznym, rafineryjnym i petrochemicznym, tłuszczowym i mydlarskim oraz spożywczym.
Podchloryn sodu stosowany jest przede wszystkim w przemyśle chemicznym, papierniczym i włókienniczym jako środek wybielający i dezynfekujący oraz w przemyśle chemii gospodarczej.
Kwas solny wytwarzany w Firmie Chemicznej Dwory S.A. jest przeznaczony dla potrzeb przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, energetycznego, hutniczego oraz do różnego rodzaju syntez w przemyśle chemicznym, gdzie wymagana jest bardzo wysoka czystość produktu. Głównymi odbiorcami są firmy z branży farmaceutycznej oraz spożywczej. Ze względu na wysokie koszty transportu produkt nie jest przewożony na duże odległości.
Źródło: Informacje Firma Chemiczna Dwory
Źródło: ''