Opublikowano listę kandydatów nominowanych do nagrody Druck&Medien. Laureatów poznamy 26 października 2017 roku podczas 13-tej odsłony Druck&Medien Awards w Berlinie.

Firma Karl Knauer nominowana do nagrody Druck&Medien za zaangażowanie na rzecz środowiska

Specjalistę od opakowań, firmę Karl Knauer KG, członka inicjatywy klimatycznej stowarzyszeń poligraficznych i medialnych, nominowano w kategorii „Firma roku zorientowana na środowisko“. Firma posiada już takie wyróżnienia, jak PSI Award oraz „Sustainable Company of the Year 2016“. 

 

Walka ze zmianą klimatu – na rzecz branży poligraficznej 

Poczynając od ekologicznie pożytecznego portfela produktów z zakresu opakowań i materiałów reklamowych z kartonu, papy i papieru, poprzez znaczące krajowe i międzynarodowe certyfikaty, etykietę „Neutralności klimatycznej“, a kończąc na 100-procentowej kompensacji wszystkich emisji, firma Karl Knauer udowadnia swoją imponującą świadomość środowiska naturalnego. 

- „Z pakietem w sumie sześciu programów na rzecz środowiska naturalnego bardzo konkretnie przeciwstawiamy się zmianie klimatu“ - podkreśla Richard Kammerer, Prezes Zarządu firmy Karl Knauer.

- „W naszej opinii nie wystarcza jedynie zająć się tematem zmiany klimatu. Chodzi raczej o bardzo aktywną walkę z nią przy użyciu konkretnego, obszernego programu na rzecz środowiska. W ten sposób dajemy do ręki naszym klientom i konsumentom przyszłościowe, ekologiczne, odpowiedzialne produkty i w ten sposób dokonujemy naszego wymiernego wkładu w walkę przeciw zmianie klimatu“ - mówi Kammerer.  

 

5 pakietów środków firmy Karl Knauer przeciw zmianie klimatu:

 

1. Ekologiczne wytwarzanie prądu
Używanie prądu ze źródeł w 100% odnawialnych. Własna instalacja fotowoltaiczna. Koncepcja energetyczna zorientowana przyszłościowo.

2. Skuteczność materiałowa
Stosowanie zasobooszczędnych materiałów i metod pracy, aż po zakup. Używanie kartonu o zredukowanej gramaturze dzięki stosowaniu inteligentnych konstrukcji.

3. Zarządzanie odpadami
Segregowanie odpadów, układ utylizacyjny, obróbka cieplna, własna prasa na odpady, celowa sprzedaż zużytego papieru i tworzyw sztucznych jako surowców.

4. Ekologiczne alternatywy opakowań
Doradztwo klientów do odpowiedzialnej obsługi w odniesieniu do optymalnej skuteczności materiałowej, wybór surowców aż po materiały do recyklingu, bez ujemnego wpływu na wysoką jakość opakowań.

Przykłady:

Karton z odpadów rolniczych
Stosowanie CO2-neutralnych rolniczych produktów ubocznych ze żniw (takich jak łodygi i liście z upraw rolnych) jako innowacyjnych źródeł surowców.

Karton trawiasty 
Przetworzone włókna traw umożliwiają zastąpienie części pulpy celulozowej we wkładach kartonowych, wykazując wiele zalet ekologicznych, jak niska intensywność energetyczna, niska emisja CO2 wzgl. zmniejszone zużycie wody. 

5. Zużycie energii, kompensacja CO2
Bilans energii w firmie Karl Knauer jest skompensowany co do CO2. Oznacza to 100-procentową kompensację wszystkich emisji spalin, parku przewozowego i parowania przez zastosowanie środków chemicznych oraz emisji przez zakup energii, prądu, ciepła i zimna przesyłanego na odległość. Karl Knauer wspiera projekt „Skuteczne piece do gotowania dla Ugandy“. Skuteczne piece do gotowania znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na paliwo. Chroni to drzewostan, redukuje emisję CO2 i wspomaga rodzime rzemiosło przez wspieranie produkcji na miejscu.

 

Druck&Medien Awards

Corocznie od 2005 roku przyznawane są w różnych kategoriach zaszczytne nagrody. Jury złożone z wybitnych osobistości nagradza szczególne produkty poligraficzne oraz połączone z nimi kompetencje, zakłady i osoby z branży poligraficznej i medialnej. 

 

Źrodło: Karl Knauer