Firma Agfa wprowadziła do swojej oferty nową, opatentowaną technologię rastrowania, w której tradycyjny obraz punktu zostaje zastąpiony alternatywnymi ich kształtami, zwiększając jakość reprodukcji i redukując koszty z nią związane. SPIR@L, bo taką nosi nazwę, to kolejne rozwiązanie wchodzące w skład programu ECO3 firmy Agfa, którego założeniem jest oferowanie produktów proekologicznych, podnoszących ekonomikę działania i zwiększających wygodę ich użytkowania.

SPIR@L – nowa technologia rastrowania dla heatsetu i coldsetu od Agfa

SPIR@L – innowacyjny raster dla heatsetu i coldsetu

SPIR@L to najnowsza, opatentowana przez firmę Agfa technologia rastrowania, mająca zastosowanie zarówno w druku komercyjnym, jak i gazetowym. Jak zapewnia producent, umożliwia ona przeniesienie z maszyny na papier punktów z zakresu 1-99% bez żadnych dodatkowych działań, gwarantując jednocześnie wysoką żywotność reprodukowanych barw i odpowiednią ostrość obrazów. Za sprawą nietypowego kształtu punktów rastrowych, można zminimalizować problemy występujące podczas drukowania (np. murzenie), jak również te pojawiające się w procesie naświetlania CtP (np. paskowanie). Jak potwierdzają testy beta przeprowadzone przez firmę Agfa u kilku jej klientów, nowy raster pozwala uniknąć zmiany odcienia w przypadku barw niebieskich, umożliwiając tym samym osiągnięcie wyższej jakości reprodukcji. Jak podkreśla dostawca, dzięki specyficznemu kształtowi punktów rastrowych zredukowana zostaje również grubość warstwy farby nanoszonej na podłoże, co przyczynia się do skrócenia czasu schnięcia wydruków i zmniejszenia ilości zużywanej energii.

- Pomysł, jaki stoi za rastrem SPIR@L, jest zarazem prosty i błyskotliwy – mówi Erik Peeters, menedżer marketingu ds. druku komercyjnego w firmie Agfa. – Zastąpiliśmy w nim tradycyjne punkty stosowane w drukowaniu offsetowym bardziej wydajnymi, spiralnymi ich kształtami. Dzięki temu do wykonania tej samej pracy niezbędna jest mniejsza ilość farby, co skutkuje krystalicznie czystym obrazem i wyższą wydajnością maszyny drukującej.

Według zapewnień Agfa, technologia SPIR@L nie wymaga żadnej dodatkowej rozbudowy sprzętowej, zarówno jeżeli chodzi o proces drukowania, jak też etap przygotowalni. 

 

Program ECO3 firmy Agfa

SPIR@L to jeden z kluczowych elementów programu ECO3 firmy Agfa. Zakłada on projektowanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych. Koncentruje się na trzech aspektach: ekologii, ekonomii i wygodzie ich użytkowania. Wszystko po to, by uczynić działania realizowane zarówno w obszarze prepressu jak i drukowania czystszymi oraz bardziej wydajnymi, a użytkowane rozwiązania – łatwiejszymi w zarządzaniu i utrzymaniu. 

- SPIR@L znakomicie wpisuje się w naszą filozofię, która bazuje na poprawie jakości oraz oferowaniu rozwiązań pozwalających naszym klientom na generowanie oszczędności czasowych i finansowych – dodaje Guy Desmet, kierujący marketingiem w dziale rozwiązań offsetowych firmy Agfa. 

 

Źródło: Agfa