Symbole na plastikowych opakowaniach - znaczenie
W dzisiejszych czasach z plastikiem mamy styczność każdego dnia. Mleko, jogurt, czy też wodę mineralną kupujemy głównie w plastikowych butelkach czy kartonikach. Materiał ten z powodzeniem zastąpił użytkowane kiedyś głównie opakowania szklane i papierowe. Plastik jest materiałem praktycznym, wytrzymałym i tym samym tanim, dlatego też tak powszechnym.

Przed dokonaniem w sklepie zakupu poszczególnych produktów warto zwrócić uwagę na skład ich opakowań.
Na wszystkich plastikowych opakowaniach znajduje się informacja, z jakiego dokładnie tworzywa zostały one wykonane. Informacja taka ma formę graficznego symbolu - trzy strzałki przypominające wyglądem trójkąt, wewnątrz którego umieszczona jest cyfra - od 1 do 7. Oznaczenie takie najczęściej figuruje na spodzie opakowania. Każdy symbol charakteryzuje się konretnym składem.
Poniżej szczegółowe objaśnienie symboli:
1 - PET / PETE - to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. PET używany jest głównie przy produkcji plastikowych butelek na napoje (m.in. wody mineralne), naczyń jednorazowego użytku, a także różnego rodzaju włókien sztucznych. Opakowania wykonane z powyższego tworzywa nie powinny być ponownie wykorzystywane. Przeprowadzone badania wykazują możliwość występowania w opakowaniach PET ksenoestrogenów - związków chemicznych, mogących niekorzystnie oddziaływać na układ hormonalny. Opakowania takie nie powinny mieć również bezpośrednio kontaktu ze słońcem. Promienie słoneczne mogą powodować wydzielanie szkodliwych substancji.
2 - HDPE - to polietylen wysokiej gęstości. Używany jest on m. in. do produkcji pojemników i folii do pakowania żywności, a także rur, nart, żagli, markerów, zmywaczy do paznokci oraz toników. Uważany jest za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw. Wykonane z niego opakowania można powtórnie użytkować.
3 - V / PVC- to polichlorek winylu, bardzo często wykorzystywany. Używany do produkcji m.in. folii do pakowania żywności. Dodatkowo znajduje on zastosowanie przy produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, rur, elektroizolacji, cewników, strzykawek czy płyt gramofonowych. PVC jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie jego spalania wytwarzane są groźne dla zdrowia związki chemiczne - dioksyny.
4 – LDPE - to polietylen niskiej gęstości. Używany jest głównie w branży spożywczej i przemyśle farmaceutycznym. Służy do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Można go ponownie użytkować, jest on jednak mniej bezpieczny dla naszego zdrowia niż HDPE i PP (czyli plastiki oznaczone numerami 2 i 5).
5 – PP - to polipropylen wielokrotnego użytku. Często używany do produkcji opakowań do żywności. Zastosowanie ma również w produkcji rur, izolacji przewodów elektrycznych, płyt, profili, folii czy włókien. Razem z HDPE (plastik oznaczony symbolem 2) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia plastików.
6 – PS - to polistyren, najbardziej rozpoznawalny jako styropian, czyli w formie spienionej. PS wydziela toksyny i nie powinno się go stosować jako opakowanie do żywności. Jest rzadko stosowany do tego celu, ale mimo wszystko może być wykorzystywany np. przy produkcji przykrywek do jednorazowych kubków na kawę.
7 – INNE / OTHER - to tworzywa inne. Nie powinno się ich wykorzystywać do produkcji opakowań na żywność, gdyż może się w nich znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A (BPA). Jest to związek chemiczny, który może przyczyniać się do powstawania wielu chorób układu nerwowego i hormonalnego, w tym choroby Alzheimera czy depresji. BPA jest używane w wielu artykułach codziennego użytku np. butelkach dla dzieci, pojemnikach na pokarm. Dodawanie BPA do opakowań jest kontrowersyjnym tematem i przyczyną wielu dyskusji na całym świecie.
Jeśli na opakowaniach, butelkach nie ma informacji „BPA free”, bezpiecznie jest ich nie podgrzewać i nie używać do gorących napojów i posiłków. Najbezpieczniej jest w ogóle ich unikać.
W obecnych czasach nie jesteśmy w stanie wykluczyć plastiku z naszego codziennego życia, ale możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Zwracając uwagę na oznakowanie opakowań i stosując się do poniższych najważniejszych zasad jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia:
- przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu
- nie używaj ponownie butelek PET
- nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj takich opakowań w zmywarce
Komentarze
"7" w trójkącie a pod spodem napis "ecozen"
Jak w tytule
gosc
Bzdury wypisujecie i straszycie, "7" - to także tritan który jest wolny od BPA i Nalgene robi z niego butelki "BPA free".
Do Aaa 2019—11-15
Bosacka kiedyś mówiła, że jeśli nie ma żadnego oznaczenia to znaczy, że producent nie chce się poszczycić materiałem jakiego użył i lepiej tego nie używać.
PS - 6
Niby wydziela toksyny, nie powinno się go stosować, ale... . W rozpowszechnionej w Polsce sieci marketów pod nazwą iście delikatnego owada z czerwonymi skrzydałkami i czarnymi kropeczkami tego rodzaju opakowań są tony. Mało tego, oznaczenie PS 6 jest połączone z jakże uspokajającym "widelcem i kieliszkiem" o bardzo dźwięcznej nazwie "do kontaktu z żywnością". Paradoks, paranoja, patologia, plastikowa pandemia.
styropianowe pudełka
Ja nie mogę pojąć, jak można pakować do styropianowych opakowań zdjęte dopiero z patelni smażone kotlety. One topią ten styropian. Powinni tego zakazać.
TRITAN
Symbol 7 w trójkącie jest też ujęty materiał o nazwie tritan ale musi to byc napisane na butelce itp . Tritan jest najbezpieczniejszy po szkle
radzimierz@tutanota.com
5 PP to Waszym zdaniem jest z najbezpieczniejszych plastików do żywności...
A ja czytam w sieci takie wyróżnione w Google stwierdzenie:
5 – PP - to polipropylen wielokrotnego użytku. Często używany do produkcji opakowań do żywności. ... NIE POWINNO się ich wykorzystywać do produkcji opakowań NA ŻYWNOŚĆ, gdyż może się w nich znajdować NIEBEZPIECZNY DLA naszego ZDROWIA BISFENOL A (BPA).
Proszę to wytłumaczyć!
Przestańcie wysilać mózg
wywalcie wszystkie plastyki z domu, nic w nich nie kupujcie, to zaczną producenci używać szkła, drewna, ceramiki i wszyscy będziemy zdrowsi i szczęśliwi. Tak zrobiłem i nie mam problemu z segregowaniem.
7 w trojkacie
Kupilem miske firmy C...r i jakie bylo moje wkurzenie i zaskoczenie, gdy zobaczylem ta 7. Miala byc przeznaczona do plukania warzyw. Jest ladna i fajnie wyprofilowana ale co z tego?
beczki
a może by przechowywali jakby mieli plastikowe beczki - skad wiesz ze nie? Ale fakt - tworzenie przepisów recyklingu opakowań bez brania pod uwagę starożytnego rzymu to kpina...
Jest Polska Norma
A ktoś zorientowany podpowie jakąś Polską Normę czy nawet kołchozową? Alkohol etylowy - C2H5OH - wg mojej wiedzy wchodzi w reakcje z każdym związkiem organicznym... A te wszystkie plastiki takimi są! Szkło, drewno, blacha nierdzewna, ceramika emaliowana - to są materiały odpowiednie dla roztworów alkoholi.... Czy starożytni Rzymianie przechowywali wino w beczkach plastikowych???
Do zdezorientowanego
Nie wiem w czym ty masz problem.
Plastik jest plastikiem, więc go zawsze do żółtego wrzucasz, a w artykule stoi jak BYK, że 2 i 5 jest bezpieczny w kontakcie z żywnością i możesz zatrzymać i użyć wiele razy, a gdy się coś zapisuję to go normalnie do odpadów plastikowych wyrzucasz.
6 PS
Witam .
Często kupuję sushi na wynos i zauważyłem że jest ono pakowane w opakowania z oznaczeniem 6 PS . W opakowaniu tym żywność ma bezpośredni kontakt z żywnością. Czy takie opakowania nie powinny być zabronione do kontaktu z żywnością?
Zadanie Maria Bujak
hej czy moglabym prosic imie i nazwisko autora postu chcialabym wpisac zrodlo do pracy ;) pozdrawiam
Ogórki kiszone w butelkach po wodzie PET
Przydałby się jakiś fachowy artykuł który by uświadomił ogromną rzeszę kobiet przeważnie po 40tce które umieszczają ogórki kiszone w butelkach PET zamiast w szklanych słoikach. Przecież to może w najlepszym razie skończyć się problemem z gospodarką hormonalną organizmu.
Opakowanie kosmetykow
Nie jestem pewna z czego zostało wykonane opakowanie kremu. Niby wygląda jak szkło ale pod opakowaniem jest symbol HD i cyfra 7. Czy to oznacza, że zostało jednak wykonane z plastiku łudząco przypominającego szkło?
technika
jestem na technice w szkole bardzo mi się to przydało pozdro ziom
"zdrowego jedzenia"
No coz... a moze warto zapoznac sie z lektura dr. Hans-Ulrich Grimm pod tytulem Nie jedz tego a takze pozostale jego ksiazki. Na wiele nurtujacych Was pytan znajdziecie odpowiedz. Goraco polecam.
Do Zdezorientowany
W cytowanym przez Ciebie fragmencie nie chodzi o to, że opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP) nie nadają się do recyklingu.
Chodzi o to, że te możesz bezpiecznie wykorzystać wielokrotnie, a pozostałe nie, więc nadają się już tylko do recyklingu.
Już nie wiem jak segregować plastiki
cytat: "przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu"
Rozumie z tego , że opakowania HDPE oraz PP nie wrzucamy do żółtego pojemnika tylko do zmieszanych ?
A co z LDPE , można do żółtego?
Przecież LDPE i HDPE to jest to samo, zwykły POLIETYLEN. Jakaś totalna paranoja z tą segregacją.
A osoby piszące tego typu poradniki chyba zupełnie nie maja pojęcia o zagadnieniu segregacji.
Opakowanie plastikowe- brak oznaczeń
Czy bidon z plastiku musi zawsze posiadać oznaczenie? Mój bidon nie ma żadnego, obejrzałam go z każdej strony, żadnej cyfry, nic, w zakretce też nic. Czy wystarczy jeśli na kartonie w którym był zapakowany jest napisane z jakiego tworzywa został wyprodukowany?
trójką 7 a bpa free
Witam.
Czy bezpieczna jest butelka, jeśli pisze BPA free ale w trójkącie jest 7 ?
SAN - opakowanie do filtrowania wody
Witam. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy opakowanie plastikowe z oznaczeniem SAN pod trójkątem jest szkodliwe/niebezpieczne dla zdrowia. Prosiłabym o odpowiedź.
Pytanie
Co to znaczy jak nie ma w trójkącie żadnej cyfry.
5-PP
Czy opakowania z PP mogą być stosowane wielokrotnie?
co to znaczy 3 strzałki
oznacza to recykling
Oznaczenie na butelce musztardy
Co oznacza PP 8 na plastikowej butelce musztardy sarepskiej ?
pehd = hdpe?
Dzień dobry,
czy PEHD to to samo co HDPE? Czy mogę zapasteryzować obiad na wycieczkę w butelce PEHD (pasteryzacja 85-90 st. c. czas 60 min)?
Pozdrawiam Piotr
DANIO
Symbol na opakowaniu serka Danio to 6 i PS. Czyli źle we wczesniejszym komentarzu napisałam
Danio
To dlaczego serek waniliowy Danio, ktory chciałam dzisiajkupic dzieciom ale zrezygnowałam ma sympol 6 i PP. Czy te firmy celowo chcą nad truć. Nie rozumiem tego.
05=5
Raczej to to samo
05=5 ?
Czy oznaczenie 05 to to samo co 5 w trójkącie na opakowaniach?
Rodzaj
Witam szukam znaczenia oznakowania plastiku 2PE
Pctg
Hej, szukam informacji co to za plastik oznaczony pctg, czy jest bezpieczny jako butelka do wody?
SAN
SAN - Poli(styren-co-akrylonitryl)
pytanie
Co oznacza napis : >SAN<
z mojego blendera śmierdzi oponą i nie ma ,żadnych trójkątów,chyba go odniosę
co to znaczy 3 strzałki
wyjaśnijcie mi to proszę