W dzisiejszych czasach z plastikiem mamy styczność każdego dnia. Mleko, jogurt, czy też wodę mineralną kupujemy głównie w plastikowych butelkach czy kartonikach. Materiał ten z powodzeniem zastąpił użytkowane kiedyś głównie opakowania szklane i papierowe. Plastik jest materiałem praktycznym, wytrzymałym i tym samym tanim, dlatego też tak powszechnym.

Symbole na plastikowych opakowaniach - znaczenie

Przed dokonaniem w sklepie zakupu poszczególnych produktów warto zwrócić uwagę na skład ich opakowań.

Na wszystkich plastikowych opakowaniach znajduje się informacja, z jakiego dokładnie tworzywa zostały one wykonane. Informacja taka ma formę graficznego symbolu - trzy strzałki przypominające wyglądem trójkąt, wewnątrz którego umieszczona jest cyfra - od 1 do 7. Oznaczenie takie najczęściej figuruje na spodzie opakowania. Każdy symbol charakteryzuje się konretnym składem.

 

Poniżej szczegółowe objaśnienie symboli: 

1 - PET / PETE - to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. PET używany jest głównie przy produkcji plastikowych butelek na napoje (m.in. wody mineralne), naczyń jednorazowego użytku, a także różnego rodzaju włókien sztucznych. Opakowania wykonane z powyższego tworzywa nie powinny być ponownie wykorzystywane. Przeprowadzone badania wykazują możliwość występowania w opakowaniach PET ksenoestrogenów - związków chemicznych, mogących niekorzystnie oddziaływać na układ hormonalny. Opakowania takie nie powinny mieć również bezpośrednio kontaktu ze słońcem. Promienie słoneczne mogą powodować wydzielanie szkodliwych substancji. 

2 - HDPE - to polietylen wysokiej gęstości. Używany jest on m. in. do produkcji pojemników i folii do pakowania żywności, a także rur, nart, żagli, markerów, zmywaczy do paznokci oraz toników. Uważany jest za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw. Wykonane z niego opakowania można powtórnie użytkować.

3 - V / PVC- to polichlorek winylu, bardzo często wykorzystywany. Używany do produkcji m.in. folii do pakowania żywności. Dodatkowo znajduje on zastosowanie przy produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, rur, elektroizolacji, cewników, strzykawek czy płyt gramofonowych. PVC jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie jego spalania wytwarzane są groźne dla zdrowia związki chemiczne - dioksyny.

4 – LDPE - to polietylen niskiej gęstości. Używany jest głównie w branży spożywczej i przemyśle farmaceutycznym. Służy do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Można go ponownie użytkować, jest on jednak mniej bezpieczny dla naszego zdrowia niż HDPE i PP (czyli plastiki oznaczone numerami 2 i 5).

5 – PP - to polipropylen wielokrotnego użytku. Często używany do produkcji opakowań do żywności. Zastosowanie ma również w produkcji rur, izolacji przewodów elektrycznych, płyt, profili, folii czy włókien. Razem z HDPE (plastik oznaczony symbolem 2) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia plastików.

6 – PS - to polistyren, najbardziej rozpoznawalny jako styropian, czyli w formie spienionej. PS wydziela toksyny i nie powinno się go stosować jako opakowanie do żywności. Jest rzadko stosowany do tego celu, ale mimo wszystko może być wykorzystywany np. przy produkcji przykrywek do jednorazowych kubków na kawę.

7 – INNE / OTHER - to tworzywa inne. Nie powinno się ich wykorzystywać do produkcji opakowań na żywność, gdyż może się w nich znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A (BPA). Jest to związek chemiczny, który może przyczyniać się do powstawania wielu chorób układu nerwowego i hormonalnego, w tym choroby Alzheimera czy depresji. BPA jest używane w wielu artykułach codziennego użytku np. butelkach dla dzieci, pojemnikach na pokarm. Dodawanie BPA do opakowań jest kontrowersyjnym tematem i przyczyną wielu dyskusji na całym świecie. 
Jeśli na opakowaniach, butelkach nie ma informacji „BPA free”, bezpiecznie jest ich nie podgrzewać i nie używać do gorących napojów i posiłków. Najbezpieczniej jest w ogóle ich unikać.

 

W obecnych czasach nie jesteśmy w stanie wykluczyć plastiku z naszego codziennego życia, ale możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Zwracając uwagę na oznakowanie opakowań i stosując się do poniższych najważniejszych zasad jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia:

- przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu

- nie używaj ponownie butelek PET

- nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj takich opakowań w zmywarce

Komentarze

 • Zadanie Maria Bujak

  hej czy moglabym prosic imie i nazwisko autora postu chcialabym wpisac zrodlo do pracy ;) pozdrawiam

 • Ogórki kiszone w butelkach po wodzie PET

  Przydałby się jakiś fachowy artykuł który by uświadomił ogromną rzeszę kobiet przeważnie po 40tce które umieszczają ogórki kiszone w butelkach PET zamiast w szklanych słoikach. Przecież to może w najlepszym razie skończyć się problemem z gospodarką hormonalną organizmu.

 • Opakowanie kosmetykow

  Nie jestem pewna z czego zostało wykonane opakowanie kremu. Niby wygląda jak szkło ale pod opakowaniem jest symbol HD i cyfra 7. Czy to oznacza, że zostało jednak wykonane z plastiku łudząco przypominającego szkło?

 • "zdrowego jedzenia"

  No coz... a moze warto zapoznac sie z lektura dr. Hans-Ulrich Grimm pod tytulem Nie jedz tego a takze pozostale jego ksiazki. Na wiele nurtujacych Was pytan znajdziecie odpowiedz. Goraco polecam.

 • Do Zdezorientowany

  W cytowanym przez Ciebie fragmencie nie chodzi o to, że opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP) nie nadają się do recyklingu.
  Chodzi o to, że te możesz bezpiecznie wykorzystać wielokrotnie, a pozostałe nie, więc nadają się już tylko do recyklingu.

 • Już nie wiem jak segregować plastiki

  cytat: "przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu"

  Rozumie z tego , że opakowania HDPE oraz PP nie wrzucamy do żółtego pojemnika tylko do zmieszanych ?
  A co z LDPE , można do żółtego?
  Przecież LDPE i HDPE to jest to samo, zwykły POLIETYLEN. Jakaś totalna paranoja z tą segregacją.
  A osoby piszące tego typu poradniki chyba zupełnie nie maja pojęcia o zagadnieniu segregacji.

 • Opakowanie plastikowe- brak oznaczeń

  Czy bidon z plastiku musi zawsze posiadać oznaczenie? Mój bidon nie ma żadnego, obejrzałam go z każdej strony, żadnej cyfry, nic, w zakretce też nic. Czy wystarczy jeśli na kartonie w którym był zapakowany jest napisane z jakiego tworzywa został wyprodukowany?

 • trójką 7 a bpa free

  Witam.
  Czy bezpieczna jest butelka, jeśli pisze BPA free ale w trójkącie jest 7 ?

 • SAN - opakowanie do filtrowania wody

  Witam. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy opakowanie plastikowe z oznaczeniem SAN pod trójkątem jest szkodliwe/niebezpieczne dla zdrowia. Prosiłabym o odpowiedź.

 • Pytanie

  Co to znaczy jak nie ma w trójkącie żadnej cyfry.

 • 5-PP

  Czy opakowania z PP mogą być stosowane wielokrotnie?

 • Oznaczenie na butelce musztardy

  Co oznacza PP 8 na plastikowej butelce musztardy sarepskiej ?

 • pehd = hdpe?

  Dzień dobry,
  czy PEHD to to samo co HDPE? Czy mogę zapasteryzować obiad na wycieczkę w butelce PEHD (pasteryzacja 85-90 st. c. czas 60 min)?

  Pozdrawiam Piotr

 • DANIO

  Symbol na opakowaniu serka Danio to 6 i PS. Czyli źle we wczesniejszym komentarzu napisałam

 • Danio

  To dlaczego serek waniliowy Danio, ktory chciałam dzisiajkupic dzieciom ale zrezygnowałam ma sympol 6 i PP. Czy te firmy celowo chcą nad truć. Nie rozumiem tego.

 • Pctg

  Hej, szukam informacji co to za plastik oznaczony pctg, czy jest bezpieczny jako butelka do wody?

 • pytanie

  Co oznacza napis : >SAN<
  z mojego blendera śmierdzi oponą i nie ma ,żadnych trójkątów,chyba go odniosę