Data publikacji: .    Data aktualizacji: 2023-05-17

Plastik jest wszechobecnym materiałem do produkcji opakowań i na pewno masz z nim styczność na co dzień. Choć wiele w ostatnich latach mówi się o jego nadmiarze i niebezpiecznych konsekwencjach jego stosowania, nie każdy rodzaj tworzywa jest szkodliwy dla nas i dla środowiska. Jak jednak rozróżnić materiały? Wystarczy, że rozpoznasz stosowane przez producentów symbole na opakowaniach plastikowych!

Symbole na plastikowych opakowaniach - znaczenie

Jak czytać symbole na opakowaniach plastikowych?

Przed dokonaniem w sklepie zakupu poszczególnych produktów warto zwrócić uwagę na skład ich opakowań.

Na wszystkich plastikowych opakowaniach znajduje się informacja, z jakiego dokładnie tworzywa zostały one wykonane. Informacja taka ma formę graficznego symbolu - trzy strzałki przypominające wyglądem trójkąt, wewnątrz którego umieszczona jest cyfra - od 1 do 7. Oznaczenie takie najczęściej figuruje na spodzie opakowania. Każdy symbol charakteryzuje się konretnym składem.

 

Oznaczenia na opakowaniach plastikowych – lista

Poniżej szczegółowe objaśnienie symboli: 

1 - PET / PETE - to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. PET używany jest głównie przy produkcji plastikowych butelek na napoje (m.in. wody mineralne), naczyń jednorazowego użytku, a także różnego rodzaju włókien sztucznych. Opakowania wykonane z powyższego tworzywa nie powinny być ponownie wykorzystywane. Przeprowadzone badania wykazują możliwość występowania w opakowaniach PET ksenoestrogenów - związków chemicznych, mogących niekorzystnie oddziaływać na układ hormonalny. Opakowania takie nie powinny mieć również bezpośrednio kontaktu ze słońcem. Promienie słoneczne mogą powodować wydzielanie szkodliwych substancji. 

2 - HDPE - to polietylen wysokiej gęstości. Używany jest on m. in. do produkcji pojemników i folii do pakowania żywności, a także rur, nart, żagli, markerów, zmywaczy do paznokci oraz toników. Uważany jest za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw. Wykonane z niego opakowania można powtórnie użytkować.

3 - V / PVC- to polichlorek winylu, bardzo często wykorzystywany. Używany do produkcji m.in. folii do pakowania żywności. Dodatkowo znajduje on zastosowanie przy produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, rur, elektroizolacji, cewników, strzykawek czy płyt gramofonowych. PVC jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie jego spalania wytwarzane są groźne dla zdrowia związki chemiczne - dioksyny.

4 – LDPE - to polietylen niskiej gęstości. Używany jest głównie w branży spożywczej i przemyśle farmaceutycznym. Służy do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Można go ponownie użytkować, jest on jednak mniej bezpieczny dla naszego zdrowia niż HDPE i PP (czyli plastiki oznaczone numerami 2 i 5).

5 – PP - to polipropylen wielokrotnego użytku. Często używany do produkcji opakowań do żywności. Zastosowanie ma również w produkcji rur, izolacji przewodów elektrycznych, płyt, profili, folii czy włókien. Razem z HDPE (plastik oznaczony symbolem 2) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia plastików.

6 – PS - to polistyren, najbardziej rozpoznawalny jako styropian, czyli w formie spienionej. PS wydziela toksyny i nie powinno się go stosować jako opakowanie do żywności. Jest rzadko stosowany do tego celu, ale mimo wszystko może być wykorzystywany np. przy produkcji przykrywek do jednorazowych kubków na kawę.

7 – INNE / OTHER - to tworzywa inne. Nie powinno się ich wykorzystywać do produkcji opakowań na żywność, gdyż może się w nich znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A (BPA). Jest to związek chemiczny, który może przyczyniać się do powstawania wielu chorób układu nerwowego i hormonalnego, w tym choroby Alzheimera czy depresji. BPA jest używane w wielu artykułach codziennego użytku np. butelkach dla dzieci, pojemnikach na pokarm. Dodawanie BPA do opakowań jest kontrowersyjnym tematem i przyczyną wielu dyskusji na całym świecie. 


Wszystkie powyższe symbole na opakowaniach plastikowych bardzo łatwo jest zlokalizować oraz odczytać. W dodatku  jeśli na opakowaniach, butelkach nie ma informacji „BPA free”, bezpiecznie jest ich nie podgrzewać i nie używać do gorących napojów i posiłków. Najbezpieczniej jest w ogóle ich unikać.

Oznaczenie PET, czyli wszechobecny plastik

Poznając podstawowe oznaczenia na opakowaniach możesz stwierdzić, że rodzaj PET jest najbardziej popularny wśród pojemników na nabiał czy butelek na napoje. To dlatego, że jest lekki, łatwy w transportowaniu i formowaniu. Dla producentów to bardzo ważna kwestia także jeśli chodzi o przechowywanie. Porównując plastik PET ze szkłem, zajmuje on znacznie mniej miejsca.

Niestety, masowa produkcja i długa biodegradacja sprawiają, że ten rodzaj plastiku nie jest uznawany za bezpieczny dla środowiska. Do tego dochodzi jeszcze kwestia uwalniania tzw. ksenoestrogenów, czyli sztucznych substancji chemicznych. Na ten temat prowadzono wiele badań, które jasno wskazywały na ryzyko zaburzeń hormonalnych organizmu, a nawet prowadzenia do poważnych chorób. W teorii można go przetwarzać ponownie, ale recykling jest mocno ograniczony, np. ze względu na kolor tworzywa. Z każdą kolejną produkcją, tworzywo traci swoje właściwości.

Właśnie dlatego jeśli widzisz oznaczenia PET na opakowaniach, wiesz już, z czym masz styczność. Jeśli robisz świadomie zakupy, możesz zdecydować się na opakowanie z HDPE (symbol na opakowaniu – 2) lub PP (symbol – 4). Te tworzywa mają wyższą jakość i mogą być przetwarzane ponownie.

 

Dlaczego warto znać symbole na opakowaniach i ich znaczenie?

 Jak widzisz, symbole na opakowaniach plastikowych pomogą Ci zrozumieć, że nie każdy plastik jest niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Istnieją takie rodzaje tworzywa, które mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi bez utraty na jakości. Świadome zakupy i zwracanie uwagi na oznaczenia na pojemnikach plastikowych zapewnią Ci zrobienie kroku w przód w trosce o naszą planetę. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, a sama produkcja plastiku już powoduje niekorzystny wpływ na środowisko. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, po jaki produkt sięgamy na sklepową półkę.

Ponadto oznaczenia na plastikach pomogą Ci zdecydować, czy dane opakowanie możesz wykorzystać ponownie w swoim domu. Nie ma problemu, jeśli zobaczysz symbol 2 i 5, bo to dwa najbezpieczniejsze rodzaje plastiku. Z kolei uważaj na oznaczenia 3, 6 i 7 – w takich opakowaniach lepiej nie przechowywać jedzenia i napojów.

 

Pozostałe oznaczenia na opakowaniach

 Rodzaje plastiku to nie jedyne symbole, z którymi warto się zapoznać. Na opakowaniach jest szereg innych oznaczeń przydatnych podczas robienia zakupów i wyboru odpowiedniego produktu od konkretnej marki.

Oto pozostałe oznaczenia na plastikowych pojemnikach, które warto znać:

●       Logo produkcji ekologicznej – charakterystyczny liść złożony z gwiazdek odnoszących się do flagi Unii Europejskiej. To  oznaczenie wskazuje konsumentom, że produkt spełnia oczekiwania      metod produkcji, przetwarzania, transportu oraz przechowywania o charakterze ekologicznym.

●       Dwie strzałki (jedna zielona, druga biała lub jasnozielona) w okręgu – potocznie traktuje się ten symbol jako materiał przyjazny dla środowiska, jednak nie do końca jest to prawda. Zielony punkt, bo o nim mowa, oznacza, że producent uiścił opłatę na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań za wtórne przetworzenie.

●       Znak CE („Conformité Européenne”) – oznacza, że produkt został wytworzony zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i normami związanymi z bezpieczeństwem użytkowania. Producent spełnił zatem wszystkie możliwe wymogi.

●       Trzy strzałki ułożone w trójkąt – to oznaczenie na opakowaniach, które wskazuje, że można je poddać recyklingowi.

 

Symbole na opakowaniach plastikowych  – podsumowanie

W obecnych czasach nie jesteśmy w stanie wykluczyć plastiku z naszego codziennego życia, ale możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

 Zwracając uwagę na oznakowanie opakowań i stosując się do poniższych najważniejszych zasad jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia:

●       przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu,

●       nie używaj ponownie butelek PET,

●       nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7),

●       nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj takich opakowań w zmywarce,

●       segreguj odpady zgodnie z zaleceniami dla Twojego miejsca zamieszkania,

●       zabieraj własne torby na zakupy oraz pojemniki na żywność oraz unikaj uszkodzonych opakowań do powtórnego użytku

 

Komentarze

 • Wyjaśnienie

  Przede wszystkim należałoby zabronić wypisywania dyrdymałów ludziom, którzy nie mają pojęcia o zagadnieniu. Efekt Dunninga Krugera niestety wszechobecny w mediach. Należałoby zadać podstawowe pytanie. Skoro plastiki tak trują wszystkich ludzi to dlaczego żyją coraz dłużej ? Radzę poczytać przede wszystkim co to LCA porównawcze i sprawdzić co jet lepsze dla środowiska.

 • Kto ustalił taki podział?

  Jaka organizacja/umowa miedzynarodowa itp

 • gosc

  Bzdury wypisujecie i straszycie, "7" - to także tritan który jest wolny od BPA i Nalgene robi z niego butelki "BPA free".

 • Do Aaa 2019—11-15

  Bosacka kiedyś mówiła, że jeśli nie ma żadnego oznaczenia to znaczy, że producent nie chce się poszczycić materiałem jakiego użył i lepiej tego nie używać.

 • PS - 6

  Niby wydziela toksyny, nie powinno się go stosować, ale... . W rozpowszechnionej w Polsce sieci marketów pod nazwą iście delikatnego owada z czerwonymi skrzydałkami i czarnymi kropeczkami tego rodzaju opakowań są tony. Mało tego, oznaczenie PS 6 jest połączone z jakże uspokajającym "widelcem i kieliszkiem" o bardzo dźwięcznej nazwie "do kontaktu z żywnością". Paradoks, paranoja, patologia, plastikowa pandemia.

 • styropianowe pudełka

  Ja nie mogę pojąć, jak można pakować do styropianowych opakowań zdjęte dopiero z patelni smażone kotlety. One topią ten styropian. Powinni tego zakazać.

 • TRITAN

  Symbol 7 w trójkącie jest też ujęty materiał o nazwie tritan ale musi to byc napisane na butelce itp . Tritan jest najbezpieczniejszy po szkle

 • radzimierz@tutanota.com

  5 PP to Waszym zdaniem jest z najbezpieczniejszych plastików do żywności...
  A ja czytam w sieci takie wyróżnione w Google stwierdzenie:

  5 – PP - to polipropylen wielokrotnego użytku. Często używany do produkcji opakowań do żywności. ... NIE POWINNO się ich wykorzystywać do produkcji opakowań NA ŻYWNOŚĆ, gdyż może się w nich znajdować NIEBEZPIECZNY DLA naszego ZDROWIA BISFENOL A (BPA).

  Proszę to wytłumaczyć!

 • Przestańcie wysilać mózg

  wywalcie wszystkie plastyki z domu, nic w nich nie kupujcie, to zaczną producenci używać szkła, drewna, ceramiki i wszyscy będziemy zdrowsi i szczęśliwi. Tak zrobiłem i nie mam problemu z segregowaniem.

 • 7 w trojkacie

  Kupilem miske firmy C...r i jakie bylo moje wkurzenie i zaskoczenie, gdy zobaczylem ta 7. Miala byc przeznaczona do plukania warzyw. Jest ladna i fajnie wyprofilowana ale co z tego?

 • beczki

  a może by przechowywali jakby mieli plastikowe beczki - skad wiesz ze nie? Ale fakt - tworzenie przepisów recyklingu opakowań bez brania pod uwagę starożytnego rzymu to kpina...

 • Jest Polska Norma

  A ktoś zorientowany podpowie jakąś Polską Normę czy nawet kołchozową? Alkohol etylowy - C2H5OH - wg mojej wiedzy wchodzi w reakcje z każdym związkiem organicznym... A te wszystkie plastiki takimi są! Szkło, drewno, blacha nierdzewna, ceramika emaliowana - to są materiały odpowiednie dla roztworów alkoholi.... Czy starożytni Rzymianie przechowywali wino w beczkach plastikowych???

 • Do zdezorientowanego

  Nie wiem w czym ty masz problem.
  Plastik jest plastikiem, więc go zawsze do żółtego wrzucasz, a w artykule stoi jak BYK, że 2 i 5 jest bezpieczny w kontakcie z żywnością i możesz zatrzymać i użyć wiele razy, a gdy się coś zapisuję to go normalnie do odpadów plastikowych wyrzucasz.

 • 6 PS

  Witam .
  Często kupuję sushi na wynos i zauważyłem że jest ono pakowane w opakowania z oznaczeniem 6 PS . W opakowaniu tym żywność ma bezpośredni kontakt z żywnością. Czy takie opakowania nie powinny być zabronione do kontaktu z żywnością?

 • Zadanie Maria Bujak

  hej czy moglabym prosic imie i nazwisko autora postu chcialabym wpisac zrodlo do pracy ;) pozdrawiam

 • Ogórki kiszone w butelkach po wodzie PET

  Przydałby się jakiś fachowy artykuł który by uświadomił ogromną rzeszę kobiet przeważnie po 40tce które umieszczają ogórki kiszone w butelkach PET zamiast w szklanych słoikach. Przecież to może w najlepszym razie skończyć się problemem z gospodarką hormonalną organizmu.

 • Opakowanie kosmetykow

  Nie jestem pewna z czego zostało wykonane opakowanie kremu. Niby wygląda jak szkło ale pod opakowaniem jest symbol HD i cyfra 7. Czy to oznacza, że zostało jednak wykonane z plastiku łudząco przypominającego szkło?

 • "zdrowego jedzenia"

  No coz... a moze warto zapoznac sie z lektura dr. Hans-Ulrich Grimm pod tytulem Nie jedz tego a takze pozostale jego ksiazki. Na wiele nurtujacych Was pytan znajdziecie odpowiedz. Goraco polecam.

 • Do Zdezorientowany

  W cytowanym przez Ciebie fragmencie nie chodzi o to, że opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP) nie nadają się do recyklingu.
  Chodzi o to, że te możesz bezpiecznie wykorzystać wielokrotnie, a pozostałe nie, więc nadają się już tylko do recyklingu.

 • Już nie wiem jak segregować plastiki

  cytat: "przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu"

  Rozumie z tego , że opakowania HDPE oraz PP nie wrzucamy do żółtego pojemnika tylko do zmieszanych ?
  A co z LDPE , można do żółtego?
  Przecież LDPE i HDPE to jest to samo, zwykły POLIETYLEN. Jakaś totalna paranoja z tą segregacją.
  A osoby piszące tego typu poradniki chyba zupełnie nie maja pojęcia o zagadnieniu segregacji.

 • Opakowanie plastikowe- brak oznaczeń

  Czy bidon z plastiku musi zawsze posiadać oznaczenie? Mój bidon nie ma żadnego, obejrzałam go z każdej strony, żadnej cyfry, nic, w zakretce też nic. Czy wystarczy jeśli na kartonie w którym był zapakowany jest napisane z jakiego tworzywa został wyprodukowany?

 • trójką 7 a bpa free

  Witam.
  Czy bezpieczna jest butelka, jeśli pisze BPA free ale w trójkącie jest 7 ?

 • SAN - opakowanie do filtrowania wody

  Witam. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy opakowanie plastikowe z oznaczeniem SAN pod trójkątem jest szkodliwe/niebezpieczne dla zdrowia. Prosiłabym o odpowiedź.

 • Pytanie

  Co to znaczy jak nie ma w trójkącie żadnej cyfry.

 • 5-PP

  Czy opakowania z PP mogą być stosowane wielokrotnie?

 • Oznaczenie na butelce musztardy

  Co oznacza PP 8 na plastikowej butelce musztardy sarepskiej ?

 • pehd = hdpe?

  Dzień dobry,
  czy PEHD to to samo co HDPE? Czy mogę zapasteryzować obiad na wycieczkę w butelce PEHD (pasteryzacja 85-90 st. c. czas 60 min)?

  Pozdrawiam Piotr

 • DANIO

  Symbol na opakowaniu serka Danio to 6 i PS. Czyli źle we wczesniejszym komentarzu napisałam

 • Danio

  To dlaczego serek waniliowy Danio, ktory chciałam dzisiajkupic dzieciom ale zrezygnowałam ma sympol 6 i PP. Czy te firmy celowo chcą nad truć. Nie rozumiem tego.

 • Pctg

  Hej, szukam informacji co to za plastik oznaczony pctg, czy jest bezpieczny jako butelka do wody?

 • pytanie

  Co oznacza napis : >SAN<
  z mojego blendera śmierdzi oponą i nie ma ,żadnych trójkątów,chyba go odniosę