Dla koncernu Mondelēz International najwyższym priorytetem jest nieprzerwany proces produkcji. Rozwiązania firmy Robatech spełniają ten warunek. Właśnie dlatego systemy składające się z urządzeń topiących Concept Stream oraz głowic SX Diamond pracują w zakładach Milka w wielu fabrykach Mondelēz.

Mondelēz International liczy na niezawodność dla produktów Milka. Robatech - technologia klejenia w procesie pakowania żywności.

Fabryka czekolady firmy Mondelēz International, na przykład w miejscowości Lörrach, produkuje prawie 4,5 miliona tabliczek czekolady dziennie przeznaczonych na niemiecki rynek oraz do innych 40 krajów. Taka wydajność wymaga optymalnego i sprawnego procesu produkcyjnego.

Robatech oraz Mondelēz International współpracują z sukcesem od wielu lat. Z początku współpraca opierała się na wsparciu ze strony Robatech Szwajcaria, teraz fabryki Milka są wspierane przez oddziały Robatech na całym świecie we wszystkich procesach aplikacji.

 

Technologia klejenia Robatech 

Mondelēz International skupia się na wysokiej jakości, trwałości i efektywności produkcji. Udoskonalono proces aplikacji oraz zoptymalizowano linię pakującą z zastosowaniem systemów do aplikacji kleju na gorąco firmy Robatech. Użyto systemów składających się z dwóch urządzeń topiących Concept Stream oraz łącznie 9 głowic SX Diamond.

 

Urządzenia topiące Concept Stream M oraz Concept Stream SUrządzenia topiące Concept Stream M oraz Concept Stream S

 

System do aplikacji dla firmy Mondelēz International

Urządzenia topiące z serii Concept są używane od wielu lat w przemyśle opakowaniowym, co udowadnia, że są najlepszym rozwiązaniem do tego typu aplikacji. Są wyposażone w najnowsze technologie i łatwe w użyciu. Specjalna izolacja CoolTouch zwiększa bezpieczeństwo operatora urządzenia oraz przyczynia się do oszczędzania energii. Dzięki ciągłej i precyzyjnej kontroli temperatury lepkość kleju jest zawsze równomierna. Zapewnia to jednolitą aplikację kleju w procesie produkcyjnym.

Głowice SX Diamond z izolacją termiczną idealnie nadają się do precyzyjnej, bezdotykowej aplikacji kleju w postaci ścieżek bądź punktów w procesach aplikacji przy średnich oraz szybkich prędkościach, a takie warunki są wymagane w firmie Mondelēz International. Głowica wyróżnia się doskonałym odcięciem kleju „tear-off” niwelując „ciągnięcie” kleju po zamknięciu dyszy.

W porównaniu z innymi głowicami aplikacyjnymi, używając głowic SX Diamond można zaoszczędzić do 60% energii. Nagrzewa się szybciej i jest w stanie gotowości w bardzo krótkim czasie po spadku temperatury w wyniku bezczynności. Dzięki wytrzymałości na poziomie 50 milionów cykli przełączania, SX Diamond jest bardzo wytrzymała. Sprzyja to stabilności produkcji w zakładach Milka. 

 

Głowica aplikująca SX Diamond

Głowica aplikująca SX Diamond

 

W tym roku został wprowadzony do oferty nowy rodzaj elementów natryskowych do głowic SX Diamond określanych nazwą „LongLife”. Zapewnia trwałość aż do 200 milionów cykli przełączania.

 

Element natryskowy do głowic SX Diamond - „LongLife”

Element natryskowy do głowic SX Diamond - „LongLife”

 

Większa wydajność dzięki ciągłości produkcji

Cały proces produkcyjny w firmie Mondelēz International jest przystosowany do ciągłej i stabilnej produkcji. Dotyczy to również aplikacji kleju.

- „Nasze rozwiązania zoptymalizowane pod względem zużycia kleju oraz niskich kosztów utrzymania spełniają wymagania procesu ciągłej aplikacji” – wyjaśnia Robert Kamiński, kierownik ds. kluczowych klientów z Robatech Niemcy.

Aby zapewnić precyzję aplikacji, głowice SX Diamond można dodatkowo regulować za pomocą specjalnego uchwytu. Im mniejsza odległość głowicy od produktu, tym dokładniejsza aplikacja. Maszyna pakująca zamyka cztery opakowania jednocześnie, to oznacza, że system do aplikacji składa się z ośmiu głowic. Kolejna – dziewiąta głowica odpowiada za zamknięcie tylnej części opakowania.

 

Aplikacja ścieżki kleju za pomocą głowicy SX Diamond

Aplikacja ścieżki kleju za pomocą głowicy SX Diamond

 

Mondelēz International liczy na efektywność poprzez ciągłość produkcji w celu zapewnienia wysokiej jakości produkowanych tabliczek czekolady. Na każdym etapie produkcji wymagana jest dyspozycyjność na najwyższym poziomie. 

- „Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań firmy Robatech. Firma ta wspiera nas w realizacji naszej koncepcji i osiąganiu naszych celów. Jesteśmy usatysfakcjonowani z  dobrej i owocnej współpracy” – mówi Piotr Kozłowski, Menadżer Zakładu Milka w Mondelēz International.

 

Korzyści dla Mondelēz International

Systemy Robatech są idealne dopasowane do aplikacji kleju w fabrykach Milka. Firma korzysta z głowic o wysokiej precyzji, zapewniając doskonale sklejony produkt końcowy. Ponadto, głowice SX Diamond oraz urządzenia topiące Concept są zaprojektowane z myślą o wydajności poprzez trwałość. Ich długa żywotność zapewnia bezproblemowy proces pakowania. To zwiększa wydajność produkcji.

Termotopliwy klej jest nanoszony na produkt pod kątem 10° względem pionu. Wymóg konserwacji oraz zanieczyszczanie systemu zostały znacząco zredukowane, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu wydajności linii. Izolacja CoolTouch znajdująca się w całym systemie – od urządzenia topiącego, do głowic aplikujących – znacznie obniża zapotrzebowanie na energię elektryczną, zapewnia stały przepływ kleju oraz zabezpiecza przed oparzeniem operatora urządzenia. Dodatkowo zapewnia szybszą gotowość do pracy.

Dzięki ścisłej współpracy i intensywnej, stałej komunikacji, projekt został w krótkim czasie wdrożony w fabrykach Milka. Firma Mondelēz International ustaliła wymagania techniczne i warunki jakie ma spełnić system, a firma Robatech skutecznie pomogła w osiągnieciu tych celów.

 

Od lewej: Mr. M. Talmon-Gros (Mondelez), Mr. R. Kamiński (Robatech)

Od lewej: Mr. M. Talmon-Gros (Mondelēz), Mr. R. Kamiński (Robatech)

 

Rozwiązanie Robatech zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o wydajnej i ciągłej produkcji, co zapewnia dalszy potencjał w przyszłych rozwiązaniach w szeroko pojętym przemyśle opakowaniowym.

 

Dowiedz się więcej o Robatech Polska

 

Źródło: Robatech