Tetra Pak - pół wieku innowacji
W tym roku Tetra Pak obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Jednym z głównych czynników, jakie przyczyniły się do sukcesu firmy było i jest inicjowanie nowych rozwiązań na skalę światową.

Założyciel firmy Tetra Pak Ruben Rausing urodził się w 1895 r. w miejscowości Raus w pobliżu Helsinborg w Szwecji. Ukończył sztokholmską Szkołę Ekonomii w 1918 r., a następnie kształcił się na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
W czasie swoich studiów w Stanach Zjednoczonych, Ruben Rausing zetknął się po raz pierwszy ze sklepami samoobsługowymi. Przewidział, że po wejściu tej formy handlu w całej Europie wzrośnie popyt na towary pakowane na skalę masową.
Wspólnie ze Erikiem Akerlundem zakłada (1929 r.) pierwszą w Szwecji specjalistyczną fabrykę opakowań. W tej właśnie firmie rozpoczynają się badania nad opakowaniem kartonowym do mleka.

18 maja 1951 r. zaprezentowano dziennikarzom nowy system opakowaniowy – jedno z pierwszych opakowań na mleko jakie pojawiło się w Europie.
W tym samym roku założono filię firmy nazwaną AB Tetra Pak.

W tym czasie wzrasta w Europie i krajach rozwijających się zainteresowanie mlekiem o długim terminie przydatności -
1963 r. roku zadebiutowały opakowania Tetra Brik – ich modułowy kształt specjalnie przystosowano do transportu na Europalecie – obecnie jest to najbardziej popularny kształt opakowania kartonowego.
W 1968 r. wprowadzono do produkcji Tetra Brik Aseptic.

1989 r. Zakłady "Hortex" mogą poszczycić się pierwszą maszyną do pakowania soków. Rok później zostaje otwarty oddział Tetra Pak w Polsce. Następuje szybka ekspansja znanych każdemu produktów HORTEXu – w doskonałej oprawie. Pozycję lidera na rynku krajowym zdobywa także pierwsze markowe mleko UHT ŁACIATE (SM Mlekopol w Grajewie).
1991 r. firma finalizuje zakup ALFA-Laval, jednego z największych na świecie dostawców wyposażenia zakładów przemysłu spożywczego, przetwórczego i dla rolnictwa. Nowo powstała grupa firmy przyjęła nazwę Tetra Laval.
Dzięki temu Tetra Pak znacznie poszerzył zakres swojej oferty. Wprowadzono plastikowe zamknięcia dla opakowań TBA – które okazały się dużym udogodnieniem nie tylko przy otwieraniu kartonu ale także ułatwiły nalewanie jego zawartości.

- opakowań na mleko - Tetra Top z zakręcanym zamknięciem.
- opakowań typu FINO - konkurencyjnej alternatywy dla woreczków foliowych na mleko itp.

Tetra Pak, Tetra Laval, Tetra Classic, Tetra Brik, Tetra Rex, Tetra Prisma, Tetra Top, Tetra Wedge, Tetra Fino, Tetra Term i Tetra Alex.
W sumie w 2001 roku TETRA Pak dostarczył 91,4 miliarda opakowań a wartość sprzedaży oszacowano na 8,5 miliarda Euro.
Źródło: ''
Komentarze
operator
witam na codzień pracuje na "tetrze TT/3" i nie jest tak ładnie jak piszą!!!
servo do bani!
za duzo elrktroniki!!!!!
serwis hmmmm.... zwłaszcza polski do kitu !!!!
chyba ze szwedzi zalecą:)
pozdro dla mleczaży
FIRMA...
WŁAŚNIE TAKĄ FIRMĘ CHCIAŁBYM MIEĆ.....NOWE PATENTY. WIĘKSZOŚĆ SOKÓW W POLSCE PAKOWANYCH JEST W TETRA BRIK..... A CZAS NA RYWALIZACJĘ...
Obsługa techniczna
Muszę przyznać że pomysłowości i chęci do wprowadzania innowacji to inżynierom z Tetry nie brakuje chociaż nie zawsze im to bobrze wychodzi. Osobiście zajmuję się naprawą maszyn Tetra Top od 2 lat i mam duże doświadczenie to często problemy z maszyną potrafią narobić niemałego zamieszania :-))), ale za to opakowania są super pod każdym względem.
Niezła maszynka
A ja pracuje na TETRA REX. Podobaja mi się te rexy. W sumie jak chodzi to aż miło ale jak coś sie chrani to na okrągło. Ostatnio dość często karton zostaje mi na mandrelu, może sucker nie ciągnie a moze łancuch gdzieś krzywy. Raz mi oderwała się blacha od sealing jaws walneła w łańcuch , wygieła go i ścieła siliconowe wężyki systemu chłodzenia :) Ogołnie lubie ja :)