W tym roku Tetra Pak obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Jednym z głównych czynników, jakie przyczyniły się do sukcesu firmy było i jest inicjowanie nowych rozwiązań na skalę światową.

Dzisiaj Tetra Pak to coś więcej niż opakowanie, które przez dekady służyło milionom konsumentów. Obecnie Tetra Pak jako dostawca kompletnych systemów przetwarzania, pakowania oraz dystrybucji ustanawia nowe standardy w przetwórstwie i pakowaniu żywności na całym świecie.

Założyciel firmy Tetra Pak Ruben Rausing urodził się w 1895 r. w miejscowości Raus w pobliżu Helsinborg w Szwecji. Ukończył sztokholmską Szkołę Ekonomii w 1918 r., a następnie kształcił się na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

W czasie swoich studiów w Stanach Zjednoczonych, Ruben Rausing zetknął się po raz pierwszy ze sklepami samoobsługowymi. Przewidział, że po wejściu tej formy handlu w całej Europie wzrośnie popyt na towary pakowane na skalę masową.
Wspólnie ze Erikiem Akerlundem zakłada (1929 r.) pierwszą w Szwecji specjalistyczną fabrykę opakowań. W tej właśnie firmie rozpoczynają się badania nad opakowaniem kartonowym do mleka.
Przez kilka lat trwał proces opracowywania takiego opakowania do mleka które przy minimalnym zużyciu materiału dawałoby gwarancję utrzymania maksymalnego poziomu higieny. Prace te zaowocowały powstaniem czworościennego opakowania kartonowego. Opakowanie to wymagało wprowadzenia kompletnie nowych technik powlekania kartonu plastikiem oraz zgrzewania poniżej poziomu płynu.
18 maja 1951 r. zaprezentowano dziennikarzom nowy system opakowaniowy – jedno z pierwszych opakowań na mleko jakie pojawiło się w Europie.
W tym samym roku założono filię firmy nazwaną AB Tetra Pak. Przełomowy w karierze firmy jest także rok 1961 - czworościenne opakowanie - Tetra Classic doczekało się wersji aseptycznej Tetra Classic Aseptic. To pierwsze na świecie aseptyczne opakowanie kartonowe w wyglądzie nie różniło się niczym od swych poprzedników. Posiadało jednak dwie rewolucyjne zalety. Pierwsza - to aluminiowa warstwa wewnątrz opakowania, druga - to wykorzystanie wprowadzonej właśnie metody sterylizacji UHT. Ta kombinacja pozwoliła na przechowywanie mleka i innych łatwo psujących się produktów spożywczych miesiącami bez konieczności chłodzenia ani stosowania środków konserwujących.

W tym czasie wzrasta w Europie i krajach rozwijających się zainteresowanie mlekiem o długim terminie przydatności -
1963 r. roku zadebiutowały opakowania Tetra Brik – ich modułowy kształt specjalnie przystosowano do transportu na Europalecie – obecnie jest to najbardziej popularny kształt opakowania kartonowego.
W 1968 r. wprowadzono do produkcji Tetra Brik Aseptic.

W Polsce
1989 r. Zakłady "Hortex" mogą poszczycić się pierwszą maszyną do pakowania soków. Rok później zostaje otwarty oddział Tetra Pak w Polsce. Następuje szybka ekspansja znanych każdemu produktów HORTEXu – w doskonałej oprawie. Pozycję lidera na rynku krajowym zdobywa także pierwsze markowe mleko UHT ŁACIATE (SM Mlekopol w Grajewie).

1991 r. firma finalizuje zakup ALFA-Laval, jednego z największych na świecie dostawców wyposażenia zakładów przemysłu spożywczego, przetwórczego i dla rolnictwa. Nowo powstała grupa firmy przyjęła nazwę Tetra Laval.
Dzięki temu Tetra Pak znacznie poszerzył zakres swojej oferty. Wprowadzono plastikowe zamknięcia dla opakowań TBA – które okazały się dużym udogodnieniem nie tylko przy otwieraniu kartonu ale także ułatwiły nalewanie jego zawartości. Tetra Pak do produkcji wprowadził także opakowania PET. Jest również autorem innych ciekawych rozwiązań np: - metalicznie lśniących kartonów o ośmiokątnym kształcie w przekroju i pojemności 330 ml.
- opakowań na mleko - Tetra Top z zakręcanym zamknięciem.
- opakowań typu FINO - konkurencyjnej alternatywy dla woreczków foliowych na mleko itp.
Oto tylko niektóre ze znaków handlowych będących własnością Tetra Pak Group:
Tetra Pak, Tetra Laval, Tetra Classic, Tetra Brik, Tetra Rex, Tetra Prisma, Tetra Top, Tetra Wedge, Tetra Fino, Tetra Term i Tetra Alex.

W sumie w 2001 roku TETRA Pak dostarczył 91,4 miliarda opakowań a wartość sprzedaży oszacowano na 8,5 miliarda Euro.
Źródło: ''

Komentarze

 • operator

  witam na codzień pracuje na "tetrze TT/3" i nie jest tak ładnie jak piszą!!!
  servo do bani!
  za duzo elrktroniki!!!!!
  serwis hmmmm.... zwłaszcza polski do kitu !!!!
  chyba ze szwedzi zalecą:)
  pozdro dla mleczaży

 • FIRMA...

  WŁAŚNIE TAKĄ FIRMĘ CHCIAŁBYM MIEĆ.....NOWE PATENTY. WIĘKSZOŚĆ SOKÓW W POLSCE PAKOWANYCH JEST W TETRA BRIK..... A CZAS NA RYWALIZACJĘ...

 • Obsługa techniczna

  Muszę przyznać że pomysłowości i chęci do wprowadzania innowacji to inżynierom z Tetry nie brakuje chociaż nie zawsze im to bobrze wychodzi. Osobiście zajmuję się naprawą maszyn Tetra Top od 2 lat i mam duże doświadczenie to często problemy z maszyną potrafią narobić niemałego zamieszania :-))), ale za to opakowania są super pod każdym względem.

 • Niezła maszynka

  A ja pracuje na TETRA REX. Podobaja mi się te rexy. W sumie jak chodzi to aż miło ale jak coś sie chrani to na okrągło. Ostatnio dość często karton zostaje mi na mandrelu, może sucker nie ciągnie a moze łancuch gdzieś krzywy. Raz mi oderwała się blacha od sealing jaws walneła w łańcuch , wygieła go i ścieła siliconowe wężyki systemu chłodzenia :) Ogołnie lubie ja :)