Woda pitna w butelkach PET
W ostatnich latach butelki PET (politereftalan etylenu) stały się szeroko wykorzystywanym opakowaniem do napojów. Źródłem sukcesu tego materiału są jego korzystne cechy, takie jak: niska waga, odporność na uszkodzenia, możliwość wielokrotnego użycia, efektywność kosztów i łatwa aplikacja.

Efektywna przy niskich kosztach systemu automatyzacji
Nowa maszyna G81 przewidziana jest w szczególności do formowania rozdmuchowego wielkich butelek PET. Cechuje ją wyjątkowa kompaktowość i linearna struktura, niezawodność podczas pracy i wysoka wydajność. G81 może wyprodukować od 300 do 600 butelek na godzinę, w zależności od ich formatu i wagi. Możliwe do uzyskania są butelki, które mogą pomieścić nawet 5 galonów wody.
System automatyzacji G81 jest wyjątkowo wydajny i elastyczny. Dzięki temu systemowi można było w znaczący sposób obniżyć wszystkie koszty. Firma ADS zdecydowała się na Power Panel - rozwiązanie firmy B&R, które integruje w jednym systemie funkcje wizualizacji, sterowania i obsługi. Wcześniej ADS używała klasycznych sterowników i wyświetlaczy. Skomplikowana procedura sterowania rozciąganiem rozdmuchu w G81, szczególnie krótkie czasy reakcji, wymagały sterowania wysoce wydajnego. Specyfikacja sprzętowa składa się z B&R Power Panel PP41 z 5.7" ekranem dotykowym i przyciskami funkcyjnymi, który steruje całą aplikacją. Rozproszone Wejścia/Wyjścia X67, jak również zawory pneumatyczne i sterownik lamp podczerwonych do ogrzewania preform połączone są za pomocą sieci fieldbus.
Fabrice Bernard, Szef Działu Automatyki w ADS, stwierdził, że decyzja o wyborze B&R jako partnera była dokładnie przemyślana, a wyznaczone wymagania co do niskich kosztów przy zachowaniu wysokiej wydajności zostały spełnione, przewyższając oczekiwania.

Dzięki B&R Automation Studio i standardowym językom programowania (lista rozkazów, wykres drabinki, tekst strukturalny, Automation Basic, Ansi C) firmie ADS udało się stworzyć system automatyzacji maszyny G81 w rekordowym czasie. Każde zadanie automatyzacji może być pisane w dowolnym języku programowania.
„- Programowanie wizualizacji, sterowania i napędów było wykonane za pomocą jednego oprogramowania narzędziowego. Ta koncepcja umożliwia nam szybkie i łatwe wdrożenie rozwiązań opartych na komponentach firmy B&R” - dodaje pan Bernard.
„- To rozwiązanie jest też gotowe na rozwój przyszłych projektów, ponieważ udowodniona przez B&R kompatybilność oprogramowania umożliwia użycie programu aplikacji w innych maszynach firmy ADS.”
ADS - ekspert w formowaniu rozdmuchem PET
Przez ponad 35 lat firma ADS rozwijała i produkowała maszyny do produkcji butelek PET, które są używane jako opakowania dla płynów, jak: woda, napoje gazowane, olej. Firma pierwotnie zajmowała się produkcją wytłaczarek rozdmuchowych (PVC, PP, PE). Aby sprostać wymaganiom rynku oraz najnowszym trendom w przemyśle tworzyw sztucznych, w 1990 ADS rozwinął serię maszyn do rozdmuchu butelek PET. Obecnie ADS specjalizuje się w tych maszynach. Firma działająca na rynkach międzynarodowych posiada główne biuro pod Paryżem i produkuje także maszyny do produkcji butelek PET ze skomplikowanymi kształtami. Wiedza technologiczna ADS umożliwiła dobrze znanym markom, jak Evian, Aix i Coca Cola, rozwój wielu nowych kształtów butelek. Część z tych innowacji została nagrodzona przez przemysł pakujący.

ADS używa zimnego cyklu dla wysokowydajnych maszyn do produkcji butelek PET. Procedura składa się z dwóch kroków: ogrzewania i rozciągowego wydmuchiwania. Surowiec używany w tym procesie to półprodukt, nazywany preformą. Zewnętrzna maszyna - wtryskarka formuje krótką (100 mm dla l litrowej butelki) i cienką (2 do 4 mm) tubę z gwintem na końcu. Później preformy te są rozgrzewane do temperatury 90° do 125°C, aby preforma była miękka, możliwa do formowania. Ustawienia temperatury zależą od typu preformy (koloru, wagi, jakości materiału) i odgrywają znaczącą rolę w procesie produkcji. Regularny i dokładny rozkład ciepła jest warunkiem koniecznym dla właściwego rozciągania materiału. Rozgrzana preforma jest podawana i mocowana w formie. Następnie, po zamknięciu formy, metalowy pręt rozciąga preformę. Dodatkowo jest podawane sprężone powietrze pod ciśnieniem 5 do 9 barów. Ciśnienie to jest stopniowo zwiększane aż do 40 barów na końcu procesu rozdmuchu. Dociśnięty do formy materiał jest ochładzany. Nowo powstała butelka jest wtedy wyrzucana z formy.