W ostatnich latach butelki PET (politereftalan etylenu) stały się szeroko wykorzystywanym opakowaniem do napojów. Źródłem sukcesu tego materiału są jego korzystne cechy, takie jak: niska waga, odporność na uszkodzenia, możliwość wielokrotnego użycia, efektywność kosztów i łatwa aplikacja.

Jednak produkcja dużych butelek, takich jak kontenery wody pitnej dla biur, nadal raczej rzadko opiera się na PET. Przykładem maszyny do rozdmuchu specjalnie stworzonej do produkcji dużych butelek PET (o pojemności do 5 galonów) jest maszyna G81 firmy ADS (Francja) oparta o system automatyzacji firmy B&R.

Efektywna przy niskich kosztach systemu automatyzacji

Nowa maszyna G81 przewidziana jest w szczególności do formowania rozdmuchowego wielkich butelek PET. Cechuje ją wyjątkowa kompaktowość i linearna struktura, niezawodność podczas pracy i wysoka wydajność. G81 może wyprodukować od 300 do 600 butelek na godzinę, w zależności od ich formatu i wagi. Możliwe do uzyskania są butelki, które mogą pomieścić nawet 5 galonów wody.

System automatyzacji G81 jest wyjątkowo wydajny i elastyczny. Dzięki temu systemowi można było w znaczący sposób obniżyć wszystkie koszty. Firma ADS zdecydowała się na Power Panel - rozwiązanie firmy B&R, które integruje w jednym systemie funkcje wizualizacji, sterowania i obsługi. Wcześniej ADS używała klasycznych sterowników i wyświetlaczy. Skomplikowana procedura sterowania rozciąganiem rozdmuchu w G81, szczególnie krótkie czasy reakcji, wymagały sterowania wysoce wydajnego. Specyfikacja sprzętowa składa się z B&R Power Panel PP41 z 5.7" ekranem dotykowym i przyciskami funkcyjnymi, który steruje całą aplikacją. Rozproszone Wejścia/Wyjścia X67, jak również zawory pneumatyczne i sterownik lamp podczerwonych do ogrzewania preform połączone są za pomocą sieci fieldbus.

Fabrice Bernard, Szef Działu Automatyki w ADS, stwierdził, że decyzja o wyborze B&R jako partnera była dokładnie przemyślana, a wyznaczone wymagania co do niskich kosztów przy zachowaniu wysokiej wydajności zostały spełnione, przewyższając oczekiwania.

„- Dzięki B&R Power Panel mogliśmy o wiele bardziej, niż zamierzaliśmy, obniżyć koszty materiałów. Ponadto szeroki zakres rozproszonych Wejść-Wyjść w IP67 umożliwił nam zredukowanie wielkości szafy elektrycznej do minimum. Wszystkie Wejścia/Wyjścia są zainstalowane bezpośrednio na maszynie. Co za tym idzie, czas potrzebny na instalację w szafie elektrycznej zmniejszył się do 15 godzin. Zaoszczędziliśmy także dużo miejsca, gdyż sterownik jest zintegrowany w Power Panel” - wyjaśnia Bernard.

Dzięki B&R Automation Studio i standardowym językom programowania (lista rozkazów, wykres drabinki, tekst strukturalny, Automation Basic, Ansi C) firmie ADS udało się stworzyć system automatyzacji maszyny G81 w rekordowym czasie. Każde zadanie automatyzacji może być pisane w dowolnym języku programowania.

„- Programowanie wizualizacji, sterowania i napędów było wykonane za pomocą jednego oprogramowania narzędziowego. Ta koncepcja umożliwia nam szybkie i łatwe wdrożenie rozwiązań opartych na komponentach firmy B&R” - dodaje pan Bernard.
„- To rozwiązanie jest też gotowe na rozwój przyszłych projektów, ponieważ udowodniona przez B&R kompatybilność oprogramowania umożliwia użycie programu aplikacji w innych maszynach firmy ADS.”

ADS - ekspert w formowaniu rozdmuchem PET

Przez ponad 35 lat firma ADS rozwijała i produkowała maszyny do produkcji butelek PET, które są używane jako opakowania dla płynów, jak: woda, napoje gazowane, olej. Firma pierwotnie zajmowała się produkcją wytłaczarek rozdmuchowych (PVC, PP, PE). Aby sprostać wymaganiom rynku oraz najnowszym trendom w przemyśle tworzyw sztucznych, w 1990 ADS rozwinął serię maszyn do rozdmuchu butelek PET. Obecnie ADS specjalizuje się w tych maszynach. Firma działająca na rynkach międzynarodowych posiada główne biuro pod Paryżem i produkuje także maszyny do produkcji butelek PET ze skomplikowanymi kształtami. Wiedza technologiczna ADS umożliwiła dobrze znanym markom, jak Evian, Aix i Coca Cola, rozwój wielu nowych kształtów butelek. Część z tych innowacji została nagrodzona przez przemysł pakujący.

Technologia formowania rozdmuchem z jednoczesnym rozciąganiem butelek

ADS używa zimnego cyklu dla wysokowydajnych maszyn do produkcji butelek PET. Procedura składa się z dwóch kroków: ogrzewania i rozciągowego wydmuchiwania. Surowiec używany w tym procesie to półprodukt, nazywany preformą. Zewnętrzna maszyna - wtryskarka formuje krótką (100 mm dla l litrowej butelki) i cienką (2 do 4 mm) tubę z gwintem na końcu. Później preformy te są rozgrzewane do temperatury 90° do 125°C, aby preforma była miękka, możliwa do formowania. Ustawienia temperatury zależą od typu preformy (koloru, wagi, jakości materiału) i odgrywają znaczącą rolę w procesie produkcji. Regularny i dokładny rozkład ciepła jest warunkiem koniecznym dla właściwego rozciągania materiału. Rozgrzana preforma jest podawana i mocowana w formie. Następnie, po zamknięciu formy, metalowy pręt rozciąga preformę. Dodatkowo jest podawane sprężone powietrze pod ciśnieniem 5 do 9 barów. Ciśnienie to jest stopniowo zwiększane aż do 40 barów na końcu procesu rozdmuchu. Dociśnięty do formy materiał jest ochładzany. Nowo powstała butelka jest wtedy wyrzucana z formy.