Najnowszy newsletter Plastics Information Europe (PIE, Bad Homburg/Niemcy; www.pieweb.com) poinformował o wzroście popytu na butelki PET w Europie w maju. Większy popyt szczególnie dotyczył miękkich butelek na napoje gazowane.

Jest to już kolejny miesiąc w którym na rynku obserwuje się wzrost zapotrzebowania na butelki PET do napojów w Europie.

Tak zwany „PET” (Polyethylenterephthalat) jest znany od dawna wśród tworzyw sztucznych. Już na początku lat 40. XX wieku podstawowy materiał do produkcji tego plastiku został wykorzystany w USA. Dzisiejszy PET to uszlachetniony poliester. Łączy on zalety lekkości, stabilności, trwałości na złamanie, przezroczystości i neutralności smakowej. Natomiast jako materiał opakowaniowy nadaje się szczególnie na produkty płynne. W procesie technicznego ulepszania PET staje się cały czas lżejszy. Dowodem są butelki na olej, które ważą 17,5 g, a więc mniej niż standardowy list. Przy dzisiejszych butelkach PET wielokrotnego użytku na napoje orzeźwiające ciężar opakowania wynosi mniej niż 7% całkowitej wagi produktu. Stanowi to zaletę także z punktu widzenia konsumentów, o czym świadczy zwiększające się wykorzystanie tego rodzaju opakowań na świecie.

Optymistyczny jest także wzrost wykorzystania wielorazowych butelek PET w Niemczech. Są one ponownie napełniane - do 25 razy. Po zużyciu natomiast mogą być przeznaczone do recyklingu niemal w 100%. Z tego ok. 75% surowca ponownie się odzyskuje i przetwarza w produkcji włókien poliestrowych.

Ekspertyzy dowodzą, że zużycie prądu od momentu wytworzenia do wyrzucenia butelki PET wypada korzystnie. Niemieckie Ministerstwo Środowiska idzie jeszcze dalej, stwierdzając, że butelki wielokrotnego użytku będą zakwalifikowane jako opakowania przyjazne ekologicznie. W tle tych oświadczeń wciąż stoi niestety fakt, że obecnie jedynie połowa zebranych PET-ów wykorzystywana jest ponownie jako materiał do recyklingu.

Źródło:
Źródło: ''